16 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéBitka o technické kovy: Čo je 17 prvkov vzácnych zemín a na...

Bitka o technické kovy: Čo je 17 prvkov vzácnych zemín a na čo sa používajú?

Či už ide o Grónsko, Ukrajinu, západnú Afriku alebo východnú Áziu, vzácne zeminy sú prvkom globálnej geopolitickej konkurencie, ktorá sa skrýva tesne pod povrchom. Aké sú prvky vzácnych zemín, kde sú sústredené a aké je ich hlavné využitie? Podrobný rozpis nájdete v našom vysvetľovači.

Základné fakty

Minerály vzácnych zemín sú skupinou 17 strieborno-bielych mäkkých ťažkých kovov, väčšinou pozostávajúcich z lantanoidov, rodiny 15 prvkov zoskupených v periodickej tabuľke, plus skandia a ytria, ktoré majú podobné chemické vlastnosti a často sa nachádzajú vedľa nich v ložiskách. ostatné.
Napriek svojmu názvu nie sú vzácne zeminy obzvlášť vzácne, pričom jedna z najvzácnejších – lutécium, je asi 200-krát bežnejšia ako zlato. Čo robí zdroje vzácnymi, je ich nájdenie vo veľkých, ľahko vyhľadateľných a ťažobných zoskupeniach.

Vzácne zeminy a ich využitie

Lantán (La): Používa sa v nikel-metal hydridových batériách pre hybridné vozidlá, osvetlenie, šošovky fotoaparátov a iné špeciálne sklá a ako katalyzátor pri rafinácii ropy.
Cer (Ce): Pridané do radu zliatin pre zvýšenú pevnosť a ochranu proti korózii, magnety, na ošetrenie popálením, prostriedky na leštenie skla, žiarovky a domáce potreby vrátane keramiky.
Prazeodým (Pr): Kľúčový komponent pre vysokopevnostné zliatiny leteckých motorov, silné magnety (aj na použitie vo veterných turbínach), odolné didymové sklo a káble z optických vlákien.
Mapa na základe údajov USGC globálnych baní na prvky vzácnych zemín a známych strategických rezerv podľa krajín. - Sputnik International, 1920, 10.01.2025
Mapa na základe údajov USGC globálnych baní na prvky vzácnych zemín a známych strategických rezerv podľa krajín.
Neodym (Nd): Používa sa na všetko od magnetoterapie po magnetické motory, mikrovlnnú komunikáciu, mikrofóny, slúchadlá, reproduktory, pevné disky, automobilovú elektroniku, žiarivky a energeticky úsporné žiarovky a lasery.
Promethium (Pm): Kľúčový komponent pre svietiacu farbu, prenosné röntgenové lúče a atómové batérie pre kritickú elektroniku, od armády a letectva až po kardiostimulátory.
Samárium (Sm): Aktívna zložka v populárnom prostriedku na ničenie rakovinových buniek; používa sa v kombinácii s inými prvkami v magnetoch, laseroch a riadiacich tyčiach jadrového reaktora na absorpciu neutrónov.
európium (Eú): Ďalší vynikajúci absorbér neutrónov, ako aj červený fosfor pre televízory, modrá farba v LED a terapeutický nástroj.
Gadolínium (Gd): Účinná látka pre lieky MRI. Používa sa tiež v jadrových pohonných systémoch, metalurgii, mikrovlnnom a magnetickom chladení.
Terbium (Tb): Kľúčový nástroj na chemické skríningy; zelený fosfor pre televízory a monitory, používaný v osvetlení, vojenských sonaroch a iných senzoroch.
Dysprosium (Dy): Používa sa na výrobu výkonných permanentných magnetov, laserov a osvetlenia, elektrických hnacích motorov pre EV a veterné turbíny, prevodníkov, rezonátorov a dozimetrov na meranie ionizujúceho žiarenia.
Holmium (Ho): Ďalší absorbér neutrónov užitočný pre rádioimunoterapiu, magnety, ako aj optiku, mikrovlnné rúry, lekárske, zubárske a laserové chirurgické zariadenia.
Erbium (Er): Pridáva sa do laserov a optiky používaných v medicíne, ako aj do optických komunikácií, so silnými vlastnosťami pohlcovania neutrónov. Tiež užitočné pre chemickú analýzu a rast kryštálov.
Thulium (Tm): Používa sa vo vojenských a priemyselných laseroch, ako zdroj žiarenia pre prenosné röntgenové lúče, pre meteorológiu a vysokoteplotné supravodivé nástroje a populárny prostriedok proti falšovaniu.
Ytterbium (Yb): Kľúčový prvok v röntgenových komponentoch, pamäťových zariadeniach, laditeľných laseroch, zosilňovačoch a displejoch; zložka spevňujúca kov a horľavý jed na riadenie jadrových reakcií.
Lutécium (Lu): Používa sa pri rafinácii ropy, polymerizácii, litografii, tomografii, ako fosfor pre niektoré žiarovky. Používa sa tiež na liečbu nádorov a na zostavenie najpresnejších atómových hodín na svete.
Scandium (Sc): Kľúčová zložka pre vysokokvalitné ľahké zliatiny pre všetko od vojenských a komerčných lietadiel po športové vybavenie, ručné zbrane, vysokointenzívne výbojky, zubné lekárstvo a ako činidlo na sledovanie ropných rafinérií.
Ytrium (Y): Ďalšia zliatina na spevnenie kovov. Používa sa tiež na vysokoteplotné supravodivosti, prekvapivé množstvo lekárskych aplikácií (od označovania liekov a liečby rakoviny až po chirurgické ihly) ako deoxidátor a nodulizátor, červená farba v katódových trubiciach, radaroch a syntetických drahokamoch.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno