WASHINGTON (Sputnik) – „Obmedzená“ izraelská vojenská operácia v Rafahu neprekročila „červenú čiaru“ prezidenta Joea Bidena, a preto zatiaľ neviedla k žiadnym zmenám v politike americkej administratívy voči jej najbližšiemu spojencovi na Blízkom východe, uviedol Axios. s odvolaním sa na dvoch amerických predstaviteľov.
Izrael v pondelok začal vojenskú operáciu vo východnom Rafahu v južnom pásme Gazy. Hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller uviedol, že operácia naruší prebiehajúce dodávky humanitárnej pomoci do Gazy a že Bidenova administratíva je naďalej proti.
Biden nevníma izraelskú operáciu na dobytie priechodu Rafah Gate, ktorý IDF považuje za kľúčový cieľ a jedno z hlavných strategických miest Hamasu v Gaze, za „bod zlomu“ vo vzťahoch s Tel Avivom, uvádza sa v správe. utorok.
To by sa však mohlo zmeniť, ak sa obmedzená operácia rozšíri alebo sa vymkne kontrole a izraelské sily vstúpia do samotného mesta Rafah, kde sa ukrýva viac ako milión palestínskych utečencov, uviedli úradníci.
Americkí predstavitelia tiež potvrdili, že Bidenova administratíva je pripravená pozastaviť dodávky zbraní do Izraela alebo aspoň podmieniť použitie špecifických amerických zbraňových systémov, ak sa Netanjahuov vojnový kabinet rozhodne pre veľkú vojenskú operáciu v Rafahu.
Politico v utorok informovalo, že Bidenova administratíva ešte nepodpísala prebiehajúci predaj spoločnej munície priameho útoku (JDAM) vyrobenej v Boeingu, ktorú možno premeniť na presné zbrane, vrátane bômb s malým priemerom.
Wall Street Journal uviedol, že Washington mal v pondelok predať Izraelu okolo 6500 systémov JDAM.
Oneskorenie je prvým známym prípadom, keď Spojené štáty oneskorili dodávku vojenskej pomoci svojmu najbližšiemu spojencovi na Blízkom východe v dôsledku nezhôd ohľadom postoja Izraela k Rafahu.
Zdroj sputnik, preložené cez google