V rozhovore s novinármi v pondelok po stretnutí s Benjaminom Netanjahuom minister zahraničných vecí Blinken oznámil, že izraelský premiér akceptoval „preklenovací návrh na prímerie“ USA. Izraelskí predstavitelia sa nevyjadrili, zatiaľ čo Hamas obvinil Tel Aviv zo snahy sabotovať dohodu s netolerovateľnými novými podmienkami. Tu je to, čo je za neporiadkom.
„Administratíva USA je obzvlášť horlivá, aby oznámila dohodu, poháňanú diplomatickým aj domácim tlakom,“ Dr. Imad Salameyasistent profesora politológie na Libanonsko-americkej univerzite, povedal Sputniku, keď komentoval, prečo izraelskí predstavitelia nepotvrdili pripravenosť Tel Avivu prijať „premosťovací návrh“, ktorý v pondelok oznámil minister Blinken.
„Bidenova administratíva vníma úspech takejto dohody ako potenciálnu zahraničnú politiku, ktorá by mohla posilniť jej pozíciu pred nadchádzajúcimi voľbami,“ vysvetlil Salamey.
Naopak, „izraelská vláda môže čeliť značným vnútorným problémom týkajúcim sa dohody,“ povedal pozorovateľ. „Vláda premiéra Netanjahua je hlboko rozdelená a akékoľvek oficiálne potvrdenie by mohlo tieto rozpory prehĺbiť, čo by mohlo viesť k rezignácii alebo dokonca kolapsu koalície. Zatiaľ čo USA chcú propagovať pokrok, Izrael by mohol byť opatrnejší pri zvažovaní domácich dôsledkov akéhokoľvek verejného uznania dohody.
Blinkenovo verejné vyhlásenie „by (tiež) mohlo byť interpretované ako strategický krok na vyvíjanie verejného tlaku na Izrael,“ tvrdí učenec. „Tlak slúži viacerým účelom: podporuje diplomatické záujmy USA v regióne, posilňuje imidž USA ako globálneho lídra a získava domácu podporu tým, že predvádza proaktívnu úlohu administratívy,“ povedal Salamey.
Netanjahu nemá záujem o dohodu
Správy izraelských médií však naznačujú, že vláda nemá v úmysle súhlasiť s dohodou ohlásenou USA a „prinajmenšom v Izraeli je každému jasné, že žiadna dohoda nebude,“ hovorí pozorovateľ medzinárodných záležitostí so sídlom v Tel Avive. Dr Simon Tsipis povedal Sputnik.
„Netanjahu sa začal odvolávať na skutočnosť, že bodom dohody, ktorá mu nevyhovuje, je požiadavka Hamasu, aby Izrael stiahol svoje jednotky z hranice filadelfského koridoru,“ povedal Tsipis s odkazom na neochotu Tel Avivu pustiť sa. pohraničnej oblasti, aby sa zabránilo obnoveniu pašovania zbraní.
„Ale podľa mňa je to len ospravedlnenie toho, že Netanjahu nemá záujem uzavrieť žiadnu dohodu s Hamasom, bez ohľadu na jej obsah,“ poznamenal pozorovateľ. Tsipis pripomenul, že pre Netanjahua sa konflikt v Gaze nestal len otázkou politického prežitia jeho vlády, ale aj jeho osobnou slobodou, vzhľadom na množstvo izraelských trestných vyšetrovaní visiacich nad jeho hlavou, ktoré by sa nevyhnutne obnovili, keby sa konflikt priviedol k mieru. záver.
„Navyše, ľuďom, ktorých príbuzní a priatelia sú každým ďalším dňom ako rukojemníkov Hamasu, je čoraz jasnejšie, že už z nich prakticky nezostali nažive. Z jedného z tunelov včera vytiahli šesť tiel rukojemníkov. Ak sa predtým, pred niekoľkými mesiacmi, predpokladalo, že ich tam držia viac ako 220, teraz sa predpokladá, že ich tam ešte nie je viac ako 100. Zvyšok je mŕtvy a tlak vo vnútri Netanjahua rastie. Tým, že spoločnosti ukazuje, že už neexistujú žiadni živí rukojemníci, snaží sa uvoľniť politický tlak, ktorý sa vytvára v izraelskej spoločnosti,“ povedal Tsipis.
Pokiaľ ide o unáhlené oznámenie USA a Blinkena o dohode, Tsipis sa domnieva, že to súvisí so skutočnosťou, že Bidenova administratíva v tomto bode fakticky beží na autopilotovi po tom, čo prezident oznámil, že sa už nebude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie, a demokrati začali pripravovať Viceprezident Harris, aby prevzal opraty.
„Tieto zostávajúce mesiace pred voľbami sú sprevádzané úplným zmätkom, čo sa, prirodzene, odráža aj vo vyhláseniach amerických predstaviteľov. Americká strana je teraz úplne neaktívna a nemá prakticky žiadny vplyv, čo je cítiť aj v Izraeli,“ povedal Tsipis. „Neexistuje žiadny tlak zo strany USA, pretože neexistuje nikto, kto by tento tlak vyvinul, pretože aj keď USA ešte nie sú v stave anarchie, sú v prechodnom období a majú akúsi dočasnú vládu.“
„Netanjahuova vláda a on osobne boli ponechaní voľne plávať. Nie sú na nikom závislí a nikto na nich netlačí. Ide o nebezpečnú situáciu, pretože ak sa vrátime k vyššie uvedenému, Netanjahuovým hlavným cieľom je jeho prežitie – politické prežitie a jednoducho zostať slobodným človekom. To by mohlo viesť k vojenskej eskalácii a v skutočnosti sme už na prahu eskalácie a vojny s Libanonom,“ varoval Tsipis a poukázal na intenzívne ostreľovanie izraelsko-libanonskej hranice v posledných dňoch.
Zdroj sputnik, preložené cez google