15.1 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéBidenov plán reformy Najvyššieho súdu USA je len rétorikou „červeného mäsa“ na...

Bidenov plán reformy Najvyššieho súdu USA je len rétorikou „červeného mäsa“ na nakŕmenie jeho politickej základne

WASHINGTON (Sputnik) – Nový plán prezidenta Joea Bidena obmedziť právomoci Najvyššieho súdu USA nemá žiadnu nádej na realizáciu a presadenie, uviedli americkí ústavní experti pre Sputnik.

V pondelkovom prejave v Lyndona B. Johnson Memorial Library v Austine Biden oznámil svoje odhodlanie presadiť ústavný dodatok, ktorý by zrušil imunitu pred trestným stíhaním, ktorú bývalí prezidenti požívali po odchode z Bieleho domu.
Imunita by sa stále vzťahovala na všetky činy, ktoré vykonali počas výkonu funkcie, ale nevzťahovala by sa na ich predchádzajúce aktivity počas kampane za Biely dom.
Biden sa v minulosti postavil proti akýmkoľvek ústavným opatreniam na obmedzenie právomocí Najvyššieho súdu alebo zmenu jeho zloženia. Prezident však zmenil svoj postoj a svoj nový návrh predložil len týždeň po tom, čo oznámil, že v novembri nebude kandidovať na znovuzvolenie.
Francis Boyle, profesor práva na University of Illinois, toto opatrenie zamietol ako prázdny politický trik s cieľom zapôsobiť na Bidenových kľúčových voličov v Demokratickej strane.

„Toto je len ‚červené mäso‘, ktoré Biden vyhodí, aby upokojil základňu Demokratickej strany počas tohto volebného cyklu a on to vie,“ povedal Boyle.

Takzvané Bidenove reformy by sa za súčasných politických podmienok nikam nedostali, a ak by to Biden a demokrati mysleli s reformou Najvyššieho súdu vážne, vyhlásili by kampaň proti baleniu, aby zvýšili počet sudcov o šesť.
Takýto krok je potrebný na boj proti šiestim členom Federalist Society, ktorých republikánski prezidenti postavili pred Najvyšší súd, povedal Boyle.
Títo sudcovia boli zámerne menovaní prezidentmi, ktorí „konali v súčinnosti s Federalistickou spoločnosťou, aby si na súde zbalili cestu, čo sa im podarilo,“ povedal.
Boyle pripomenul, že prezident Franklin D. Roosevelt oznámil svoj úspešný plán zbaliť Najvyšší súd v roku 1937 zvýšením počtu jeho členov až o šesť.
Roosevelt urobil tento návrh, „aby obišiel reakčný republikánsky najvyšší súd (to bol) zrušenie jeho legislatívy New Deal, ktorá bola navrhnutá na riešenie Veľkej hospodárskej krízy,“ povedal.
Hoci samotné opatrenie bolo porazené, Roosevelt svoj boj nakoniec vyhral – na Najvyšší súd vložil strach z Boha a dostal výsledky, ale Biden a dnešní demokrati nie sú podľa neho Roosevelt.

Bidenov návrh nemá šancu

Americký ústavný historik a politický komentátor Dan Lazare súhlasil s tým, že Bidenov nový návrh nemá šancu na realizáciu.
„Bidenove op-ed (objasňovanie jeho navrhovanej reformy v amerických médiách) je čistý nefalšovaný nezmysel,“ Povedal Lazare.
Biden žiadal tri reformy Najvyššieho súdu – opatrenie rušiace prezidentskú imunitu, druhé opatrenie na obmedzenie funkčného obdobia a tretie na zavedenie etického kódexu, povedal Lazare.
Prvé dva by si však vyžadovali zmenu ústavy, zatiaľ čo tretí pravdepodobne tiež, pretože sudcovia Najvyššieho súdu sú takmer istí, že zrušia akýkoľvek takýto návrh zákona z dôvodu, že predstavuje zjavné porušenie deľby moci, povedal.
Jediným spôsobom, ako obísť nepriaznivé rozhodnutie Najvyššieho súdu, je zmena ústavy; Kongres a štáty by pravdepodobne museli ísť touto cestou aj v tomto smere, povedal Lazare.

„Zmeniť ústavu je však nielen ťažké, ale priam nemožné, a preto možno zhodnotiť, že Biden sa vyžíval v prázdnom blafovaní, ktoré by nikoho neoklamalo a nezapôsobilo,“ povedal.
„Biden by mal vedieť, že aj keď môžete občas oklamať niektorých ľudí, nemôžete oklamať všetkých ľudí stále, najmä v takej dôležitej téme, ako je táto,“ povedal Lazare.

„Najnovší Bidenov krok je ďalším dôkazom toho, prečo vláda v tejto krajine nefunguje – a prečo nikdy nebude.“
Pravidlo dvoch tretín v článku 5 Ústavy USA hovorí, že Kongres musí schváliť každú navrhovanú zmenu dvojtretinovým hlasom v každej komore, zatiaľ čo druhé znamená, že súhlasiť musia aj tri štvrtiny (tj 38) štátov.
„Akokoľvek je ten prvý zlý, druhý je absolútny zabijak, pretože to znamená, že 13 štátov, ktoré predstavujú len 4,4 % populácie, môže vetovať akékoľvek úsilie o ústavnú reformu, a to nielen na rok alebo desaťročie, ale navždy.“ povedal.
To vysvetľovalo, prečo Spojené štáty nezaznamenali zmenu ústavy od roku 1971 a prečo vzhľadom na hyperpolarizovanú atmosféru Washingtonu pravdepodobne neuvidia ani ďalšiu v nasledujúcom polstoročí, podľa Lazara. Šanca, že sa niečo podobné zopakuje, je teda nulová.
„Najvyšší súd je ďalšou washingtonskou inštitúciou, ktorá je neopraviteľne pokazená, no je neopraviteľná za čokoľvek, čo sa podobá súčasným okolnostiam,“ dodal Lazare.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok