Biden údajne schválil novú jadrovú stratégiu zameranú na „čínsku hrozbu“
WASHINGTON (Sputnik) – Prezident Joe Biden začiatkom tohto roka schválil utajovanú jadrovú stratégiu, ktorá nariadila americkým silám, aby sa preorientovali na potenciálne hrozby z Číny, informoval v utorok denník New York Times s odvolaním sa na predstaviteľov USA.
Správa podrobne uvádza, že Biden schválil novú stratégiu v marci a že sa zameriava na rastúci čínsky jadrový arzenál. Rieši však aj obavy z možných koordinovaných jadrových výziev Číny, Ruska a Severnej Kórey proti Spojeným štátom.
Očakáva sa, že pred Bidenovým odchodom z úradu bude Kongresu predložená neutajovaná správa.
Poháňačom vývoja je strach USA týkajúci sa čínskych jadrových zásob, konkrétnejšie toho, ako sa budú „veľkosťou a rozmanitosťou“ vyrovnávať s vlastnými zbraňami Washingtonu v priebehu nasledujúcich 10 rokov.
Citujúc júnové poznámky Pranaya Vaddiho, ktorý pôsobí ako hlavný riaditeľ pre kontrolu zbraní a nešírenie v Národnej bezpečnostnej rade, portál poznamenal, že úprava stratégie bola revidovaná s cieľom „súčasne“ odradiť Rusko, Čínu a Severnú Kóreu. .
Utorková správa prichádza niekoľko dní po tom, čo Čína zaviedla kontroly vývozu antimónových kovov, ktoré sa náhodou používajú v rámci americkej armády, vrátane komponentov pre jadrové zbrane.
Nové obmedzenia, v súlade s podobnými kontrolami pre iné kovy vzácnych zemín, majú nadobudnúť účinnosť 15. septembra. Čína spolu s Tadžikistanom a Ruskom kontroluje viac ako 90 % svetových zásob antimónu.
Správa think-tanku Centra pre strategické a medzinárodné štúdie podrobne uvádza, že „USA majú obmedzené zásoby antimónu len 1 100 ton v porovnaní s 23 000 tonami spotrebovanými v roku 2023,“ dodáva, že 63 % ich zásob pochádza len z Číny.
Čína predtým zdôraznila, že jej nová smernica má za cieľ zabezpečiť národnú bezpečnosť Číny a splniť záväzky krajiny v oblasti nešírenia jadrových zbraní a že jej opatrenia nemajú zasiahnuť žiadnu krajinu.
USA a Čína naposledy rokovali o nešírení jadrových zbraní v júli, hoci rokovania sa zastavili v reakcii na predaj zbraní USA Taiwanu, ktorý Čína považuje za svojvoľnú provinciu a americkú podporu ostrovu za zasahovanie do vnútornej Číny. záležitostiach.