Ruský prezident Vladimir Putin už skôr varoval, že súhlas NATO s použitím rakiet dlhého doletu Ukrajinou by znamenal, že blok, USA a európske krajiny NATO, Spojené štáty a európske krajiny sú vo vojne s Ruskom.
Zdá sa, že americký prezident Joe Biden a britský premiér Keir Starmer odložili rozhodnutie povoliť Ukrajine hĺbkové útoky na ruské územie raketami dlhého doletu dodaných Západom, čo je prosba, ktorú opakovane vzniesol Volodymyr Zelenskyj.
S odvolaním sa na svoje „produktívne“ rozhovory s Bidenom vo Washingtone Starmer povedal, že „nešlo o stretnutie o konkrétnej schopnosti“ týkajúcej sa rakiet Storm Shadow vyrobených v Spojenom kráľovstve.
Biely dom už skôr bagatelizoval šance na rozhodnutie v prospech kyjevského režimu, pričom hovorca Národnej bezpečnostnej rady John Kirby novinárom povedal, že neočakáva, že „z diskusií vzíde v tomto smere nejaké zásadné oznámenie, určite nie od našej (americkej) strane.“
Zelenskyj zase obvinil Západ, že sa „bojí“ dokonca pomôcť Ukrajine zostreliť prichádzajúce rakety, ako to urobil v prípade Izraela.
Priame zapojenie Západu do konfliktu mení jeho povahu a Moskva bude podľa ruského prezidenta nútená rozhodovať sa na základe hrozieb, ktoré pre ňu takto vznikajú.
Denník The Times medzitým citoval nemenovaný britský obranný zdroj, ktorý uviedol, že hoci rakety Storm Shadow možno efektívne „navliecť cez ucho ihly“ pomocou GPS a údajov z mapovania terénu, „pravdepodobne by neprežili v spore. , elektronicky rušené prostredie“, ktoré majú ruské sily.
„Ruská elektronická vojna urobila GPS zbytočným. Zablokovali ho,“ povedal zdroj. Storm Shadow má maximálny dosah 250 km (155 míľ) a stojí neuveriteľných 1 milión dolárov za kus.