22.2 C
Bratislava
utorok, 29 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Eurázia sa musí stať priestorom mieru, stability – Putin

Volgograd, Rusko (Sputnik) - Eurázia sa musí stať priestorom mieru a stability, uviedol v utorok ruský prezident Vladimir Putin. „Sme presvedčení, že medzinárodné spoločenstvo musí...
HomeNezaradenéBiden Greenlights protipechotné pozemné míny pre Ukrajinu – správy

Biden Greenlights protipechotné pozemné míny pre Ukrajinu – správy

Americké médiá už ohlásený krok odchádzajúceho prezidenta USA označili za zásadný obrat v politike Bieleho domu v oblasti mín.

Americký prezident Joe Biden údajne povolil dodávku „nevytrvalých“ protipechotných nášľapných mín na Ukrajinu v rámci kroku, ktorého cieľom je posilniť obranu Kyjeva proti postupujúcim ruským jednotkám. Washington Post.
Oznámené rozhodnutie znamená, že Biden účinne zrušil svoju vlastnú politiku vzhľadom na to, že v roku 2022 zvrátil to, čo opísal ako „bezohľadný“ krok Trumpovej administratívy, ktorý umožnil širšie použitie protipechotných nášľapných mín.

„Vystaví viac civilistov riziku zranenia nevybuchnutými mínami a z vojenského hľadiska je to zbytočné,“ povedal vtedy Biden.

V rámci samostatného vývoja minulý rok poslala Stála misia Ruska pri OSN list Bezpečnostnej rade, v ktorom obvinila Kyjev z použitia rozptýlených pozemných protipechotných mín PFM-1 (Lepestok) proti civilistom v Donbase.

Čo sú protipechotné nášľapné míny?

Sú to zapuzdrené výbušné nálože pochované pod povrchom zeme, zvyčajne sa automaticky odpália tlakom, keď naň stúpne cieľ.

Zariadenie spôsobuje poškodenie priamym výbuchom alebo úlomkami, alebo oboma. Takéto míny sú smrteľné alebo majú za následok ťažké zranenia, najmä amputácie, ako aj poškodenie zraku a sluchu.

„Neperzistentné“ míny sú navrhnuté tak, aby sa samy zničili alebo stratili nabitie batérie, aby boli neaktívne v priebehu dní alebo týždňov. Odborníci na kontrolu zbraní varujú, že aj tieto míny môžu predstavovať bezpečnostné riziko.

Medzinárodná legislatíva ich zakazuje

Protipechotné míny sú vnímané ako nerozlišujúce zbranektoré môžu zostať nebezpečné aj roky po skončení konfliktu a poškodiť civilistov.

Ottawský dohovor z roku 1997, známy aj ako Zmluva o zákaze mín, zakazuje používanie, skladovanie, výrobu a presun protipechotných mín.

K dnešnému dňu podpísalo zmluvu celkovo 164 krajín vrátane Ukrajiny, pričom podľa generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa sú vďaka dokumentu „zničené milióny mín a vyčistené tisíce štvorcových kilometrov pôdy“.

Reakcia na Bidenov pohyb

Miliardár Elon Musk na X napísal, že Biden „stratil rozum“, zatiaľ čo Fox News opísal rozhodnutie odchádzajúceho POTUSu ako „ďalšiu eskaláciu konfliktu s Ruskom pred inauguráciou zvoleného prezidenta Trumpa“.
CNN zase poukázala na to, že tento krok je „ďalším veľkým politickým posunom“ od Bidena.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno