WASHINGTON (Sputnik) – Americký prezident Joe Biden vo vyhlásení tvrdil, že svet sa musí snažiť o úplné odstránenie jadrového arzenálu, pričom bude mlčať o značných výdavkoch americkej vlády na vývoj a posilnenie vlastnej jadrovej triády.
„Musíme pokračovať v napredovaní ku dňu, keď môžeme konečne a navždy zbaviť svet jadrových zbraní. Spojené štáty sú pripravené zapojiť sa do rozhovorov s Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou bez predbežných podmienok na zníženie jadrovej hrozby,“ uviedol vodca vo vyhlásení.
Biden zdôraznil, že týmto krajinám ani svetu ako celku neprináša žiaden úžitok „zabrániť pokroku v znižovaní jadrových arzenálov“.
Bidenovo vyhlásenie bolo zverejnené v súvislosti s udelením Nobelovej ceny za mier japonskej organizácii preživších bombových útokov na Hirošimu a Nagasaki Nihon Hidankyo.
Šéf Bieleho domu však vo svojich gratuláciách úplne ignoroval aj fakt, že za jadrové bombové útoky na japonské mestá sú zodpovedné Spojené štáty.
Vo fiškálnom roku 2025, ktorý sa v USA začal 1. októbra tohto roku, sa plánuje minúť z federálneho rozpočtu viac ako 49 miliárd dolárov na rozvoj strategických odstrašovacích síl. Navyše, podľa výpočtov Rozpočtového úradu amerického Kongresu sa výdavky na jadrové sily USA v období rokov 2023 až 2032 odhadujú na 756 miliárd dolárov.
Súčasná americká administratíva na čele s americkým prezidentom Joeom Bidenom a viceprezidentkou a teraz prezidentskou kandidátkou Kamalou Harrisovou opakovane verejne vyjadrila svoje želanie predĺžiť rusko-americkú zmluvu o obmedzení strategických zbraní (New START), ktorej platnosť formálne vyprší vo februári 2026.
Na konci septembra, na okraji Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, koordinátor pre strategickú komunikáciu v Rade národnej bezpečnosti Bieleho domu John Kirby pre Sputnik povedal, že USA sú pripravené obnoviť dialóg s Ruskom o novej zmluve. a čakal na rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina.
Takáto verejná diplomacia prebieha súčasne s pokračujúcou vojenskou pomocou Kyjevu a túžbou spôsobiť Ruskej federácii strategickú porážku, ako tvrdia americké úrady. Okrem toho USA pokračujú v posilňovaní svojej vojenskej prítomnosti v Európe, dodávajú do regiónu rakety dlhého doletu, ktoré sa presúvajú do ukrajinských ozbrojených síl, a tiež majú v úmysle rozmiestniť nové systémy dlhého doletu vrátane nadzvukových zbraní v Nemecku. .
Ruské ministerstvo zahraničia priamo uviedlo, že Moskva nie je pripravená obnoviť rokovania o Novej zmluve START bez zmien v nepriateľskej protiruskej línii Spojených štátov. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v októbri uviedol, že rokovania o strategickej stabilite treba budovať s pochopením zmenených podmienok. Poukázal tiež na to, že je prakticky nemožné diskutovať o strategických útočných zbraniach bez zohľadnenia vojenskej jadrovej infraštruktúry v Európe, bez zapojenia európskych štátov do procesu vyjednávania a bez dotknutia sa iných prvkov strategickej bezpečnosti.
Zdroj sputnik, preložené cez google