7.6 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéBezpečnostný pakt „Bozk smrti“ s USA ohrozuje Keňu statusom „vazala“

Bezpečnostný pakt „Bozk smrti“ s USA ohrozuje Keňu statusom „vazala“

Kenskému prezidentovi Williamovi Rutovi sa tento týždeň dostalo netypického vrelého prijatia vo Washingtone a stal sa prvým africkým lídrom, ktorý bol pozvaný do USA na štátnu návštevu od roku 2008. Očakáva sa, že cesta posilní vzťahy medzi Nairobi a Washingtonom a ohrozí nezávislosť Kene Africké záležitosti hovoria pre Sputnik.

Trojdňová návšteva prezidenta Ruta v americkom hlavnom meste odštartovala kráľovsky, pričom USA si bežne rezervujú pre väčších a „dôležitejších“ partnerov, pričom kenskú hlavu štátu v stredu na letisku pozdravila prvá dáma Gill Biden a doslovne ošetrenie na červenom koberci, keď prišiel do Bieleho domu na stretnutie s prezidentom Bidenom.
Ruto zorganizuje stretnutia na vysokej úrovni so svojím americkým náprotivkom, ďalšími vysokými americkými predstaviteľmi, diplomatmi a podnikateľmi a pohostí ho okázalou štátnou večerou, ktorá má naznačiť dôležitosť kensko-amerických vzťahov.
Očakáva sa, že medzi pompéznosťou a parádou bude Keňa označená za prvého veľkého spojenca USA, ktorý nie je členom NATO, v subsaharskej Afrike, čím Nairobi poskytne prístup k zvýhodneným úverom, rozšíri prístup k americkým zásobám zbraní a ponúkne nové príležitosti na spoločný výcvik. Pakt tiež poskytne Washingtonu šancu rozšíriť svoju pôsobnosť vo východnej Afrike uprostred série nedávnych diplomatických a bezpečnostných neúspechov v regióne – vrátane požiadaviek Čadu a Nigeru, aby USA stiahli vojakov z krajín.
Očakáva sa tiež významný pokrok v úsilí sponzorovanom Spojenými štátmi o vyslaní 1 000 kenských militarizovaných policajtov na Haiti, aby sa pokúsili obnoviť poriadok v problémovej karibskej ostrovnej krajine, pričom kontroverzné nasadenie kenského kabinetu začiatkom tohto mesiaca rozsvietilo zelenú.
Hospodárske vzťahy medzi Keňou a USA sú skromné ​​a v posledných dvoch rokoch sa mierne zhoršili, pričom obchod medzi rokmi 2022 a 2023 klesol z 1,4 miliardy USD na 1,3 miliardy USD. Washington dúfa, že to vynahradí sériou cielených investícií do bývanie a pomoc pre kenský vzdelávací systém, ktorý riadia USAID a ministerstvo zahraničných vecí, a od ktorého sa očakáva, že prinesie dividendy v podobe budúcich generácií mladých Keňanov sympatizujúcich so Spojenými štátmi.

Keňské „Dvere do Afriky“

„Keňa je vstupnou bránou do Afriky – pre každú krajinu, ktorá chce preniknúť na kontinent, by bolo prospešné obrátiť sa na Nairobi,“ Dr. Michael Ndonyepolitický komentátor a docent na Kabarak University v Keni, povedal Sputniku, komentujúc snahy Washingtonu nalákať si Ruta.

„Spojené štáty sú strategické pri výbere toho, s kým na globálnom juhu spolupracovať. Zdá sa, že sú ochotní ísť nad rámec toho, čo urobili v histórii, aby priblížili Keňu,“ verí Ndonye a poukazuje na to, že historická skúsenosť ukazuje, že Washington nie je ochotný investovať do veľkých medzinárodných vzťahov „za babku“, tj pokiaľ získa z toho niečo zásadné.
„Očakávame vojenskú podporu, obchodné dohody a relačné výhody. Keňa sa však bude musieť zmieriť s tým, že bude zaplavená americkým tovarom, okrem iného kultúrou,“ povedal akademik.
Čo sa týka štatútu hlavného spojenca mimo NATO, Dr. Ndonye poukázal na celý rad nástrojov, ktoré má Washington k dispozícii na ovládnutie spojencov, „vrátane (vrátane) ekonomického, politického a vojenského podrobenia“ – všetky problémy, ktorých by sa Keňa mala obávať. .

„Značný strategický význam“

Keňa má „značný strategický význam pre USA,“ hovorí profesor Alexis Habiyaremyepolitický analytik a vedúci výskumník na Ekonomickej fakulte Univerzity v Johannesburgu.

Týka sa to „jej polohy v oblasti Veľkých jazier, ale predovšetkým jej blízkosti k Africkému rohu. Americká armáda už prevádzkuje vojenskú základňu v Manda Bay v okrese Lamu neďaleko Somálska. Schopnosť ovládať Africký roh a tým aj Adenský záliv má pre USA očividne veľký význam. Keňa zohráva v tejto stratégii dôležitú úlohu, najmä po tom, čo USA podporili svojho spojenca (Front oslobodenia tigrajského ľudu) v etiópskej občianskej vojne, a preto v tejto strategickej konfigurácii oslabili svoje spojenectvo s Etiópiou,“ vysvetlil Habiyaremye.
Habiyaremye sa obáva, že Keňa bude medzinárodne zaškatuľkovaná po tom, čo jej USA udelili štatút hlavného spojenca nečlenského štátu NATO, čo naznačuje, že dohoda sa v podstate scvrkáva na „stav vazalizácie“, ktorý je podobný vtedajšiemu vazalskému zväzku „Spojenci a priatelia rímskeho ľudu“. starej Rímskej ríše.

„Takýto vazalský status znamená, že Keňa bude odteraz musieť považovať za svojich nepriateľov toho, koho Američania označia za svojich nepriateľov, a za priateľov, koho USA považujú za svojich priateľov… Tento krok je preto navrhnutý tak, aby priviedol Keňu do klubu krajín. ktorá bezvýhradne podporuje americké vojny a klania sa svojim bližším spojencom (Päť očí). Toto je spojenectvo, z ktorého Keňa ako vazal nemôže získať takmer nič, okrem symbolických čestných gest hodených lídrom takýchto krajín,“ varoval pozorovateľ.
Podľa Habiyaremyeho má takýto štatút pre USA zmysel vzhľadom na nedávne neúspechy, ktoré Washington utrpel po tom, čo jeho jednotky dostali topánky z Nigeru a Čadu. Čo sa týka Kene, učenec si nie je istý, čo presne Nairobi z dohody vyplýva.

„Bolo by to užitočné iba v prípade, že by Keňa mala nepriateľov a potrebovala by využiť ochranu USA. Keďže Keňa nevedie žiadnu nepriateľskú politiku voči svojim susedom, nieto ešte voči vzdialeným územiam, akákoľvek podpora USA sa obmedzí na spoločné vojenské cvičenia a nejaké symbolickejšie vyznamenania, ak nejaký kenský prezident náhodou navštívi Washington,“ zopakoval.
Parafrázujúc slávny citát Henryho Kissingera, že „byť nepriateľom Ameriky môže byť nebezpečné, ale byť priateľom Ameriky je fatálne“, Dr. Habiyaremye poukázal na to, že keďže sú Spojené štáty „upadajúcim hegemónom“, znamená to, že keď úpadok pokračuje, jej spojenci budú čeliť rastúcim bezpečnostným výzvam.
„Niektorí z nich sa pokúsia skočiť z lode včas, iní sa môžu ocitnúť pripútaní k vojnám a zverstvám spáchaným ich alianciou. Vo všeobecnosti by sa Keňa nemala toľko obávať, ak obmedzí vojenskú prítomnosť USA na svojom území na existujúce základne. Silnejšie zapojenie sa môže ukázať ako bozk smrti pre kenský ľud,“ varoval Habiyaremye.
Dr. Nicodemus Minde, vedľajší lektor medzinárodných vzťahov na United States International University – Africa v Nairobi, súhlasí a hovorí Sputniku, že štatút hlavného spojenca mimo NATO nie je „nebezpečný“ len pre Keňu, pretože núti Nairobi, aby sa sklonilo pred USA. a západných požiadaviek, ale oberá strategicky dôležitý africký národ o jeho schopnosť vyjednávať o dôležitých otázkach na medzinárodnej úrovni.
Posilnená bezpečnostná spolupráca, vrátane nasadenia ďalších jednotiek vyhodených zo susedných krajín, je pre Nairobi „kontraproduktívna“, domnieva sa Dr. Minde. „V skutočnosti to stavia krajinu do pomerne nepríjemnej pozície v regióne a na medzinárodnej úrovni,“ pričom dáva Washingtonu šancu „využiť svoju pozíciu v Afrike.“

„Myslím si, že Keňa by sa mala obávať prílišnej bujarosti USA, keď sa snažia nadviazať užšie vzťahy. Keňa by si mala dávať pozor, aby ju USA nezneužívali a nezhadzovali, ako sa to stalo v Afganistane,“ varoval učenec a pripomenul, že postavenie Kábulu ako hlavného spojenca USA mimo NATO nepomohlo jeho vláde v osudnom neskorom lete. roku 2021.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno