13.9 C
Bratislava
pondelok, 24 marca, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Becker tvrdo skritizoval žalobu voči tenisovým organizáciám

Berlín 24. marca (TASR) – Bývalý nemecký tenista Boris Becker ostro skritizoval žalobu, ktorú podala Asociácia profesionálnych tenistov (PTPA) voči hlavným riadiacim orgánom svetového...
HomeMagazínBásnik Ján Hollý sa narodil pred 240 rokmi

Básnik Ján Hollý sa narodil pred 240 rokmi

Borský Mikuláš/Bratislava 24. marca (TASR) – Patril k najtalentovanejším básnikom slovenského obrodenia, ktorý svojimi historickými eposmi a lyrikou vplýval na celú štúrovskú generáciu i nasledujúce generácie básnikov. Do slovenčiny prekladal významné diela antických lyrikov, ale je aj autorom viacerých básní, ktoré mali pozdvihnúť národné povedomie Slovákov. Od narodenia Jána Hollého, národného buditeľa a významného básnika píšuceho v bernolákovskej slovenčine, uplynie v pondelok 24. marca 240 rokov.

Ján Hollý sa narodil 24. marca 1785 v roľníckej rodine v Borskom Mikuláši. Do prvých tried základnej školy chodil vo svojom rodisku a neskôr v Skalici. Tam aj začal v roku 1797 študovať na gymnáziu, ktoré dokončil v Bratislave v roku 1802. Filozofiu a teológiu študoval v seminári v Trnave. V auguste 1808 ho vysvätili za kňaza a poslali za kaplána najprv do obce Pobedim (1808 – 1811), potom do Hlohovca (1812 – 1814). V roku 1814 sa stal farárom v Maduniciach, kde pôsobil až do roku 1843, keď pri požiari, ktorý zachvátil dedinu i faru takmer ,stratil zrak.

Literatúre sa začal venovať už počas štúdií písaním príležitostných básní v latinčine. V literárnej tvorbe pokračoval, keď bol kaplánom v Pobedime a v Hlohovci – venoval sa prekladom z rímskej a gréckej poézie do bernolákovčiny. Prvý preklad, úryvok z Vergíliovej Eneidy uverejnil v roku 1813 bratislavský profesor Juraj (Jur) Palkovič v časopise Týdenník. Vtedy ešte svoje meno neuviedol.

Verejne sa prezentoval až v roku 1824 knihou Rozličné básne hrďinské, elegiacké a lirické, ktorá obsahovala preklady antických autorov – Vergília, Teokrita, Homéra, Ovídia, Tyrtia a Horácia. Knihu vydal taktiež básnikov mecén, kanonik Juraj Palkovič, ktorý Hollému v roku 1813 vydal aj preklad Vergíliovej Eneidy a o dvadsať rokov neskôr tiež prvé pôvodné dielo – epos Svatopluk.

Hrdinský epos Svatopluk, ktorý je zároveň prvým slovenským národným eposom, vyšiel v Trnave v roku 1833. Obsahuje 12 spevov a ideovo vychádza z diela učenca a katolíckeho kňaza Juraja Papánka Historia Gentis Slavae (Prvé dejiny slovenského národa, 1780), v ktorom Veľkomoravskú ríšu prezentuje ako kráľovstvo Slovákov a Svätopluka ako slovenského kráľa.

Dva roky po vydaní eposu Svatopluk vyšiel Hollému ďalší epos z dejín Veľkej Moravy pod názvom Cyrillo-Metodiada (1835). Tretí, posledný epos, Sláv vyšiel v almanachu Zora v roku 1839 ako básnický príspevok do radu národných obrán proti silnejúcej maďarizácii. Ide vlastne o historickú metaforu, v ktorej mierumilovný národ Tatrancov, teda Slovákov, vedený svojím panovníkom Slávom, víťazí nad lúpežným národom Čudov tlačiacim sa do ich krajiny.

Prechod medzi epikou a lyrikou tvoria jeho najpoetickejšie básne Selanki, celkove ich napísal 21. Rovnako ako Žalospevi a Pesně vyšli vo štvorzväzkovom súbornom diele Básne (1841 – 1842). Tvorbu Hollého uzatvárajú dva zväzky Katolíckého spevňíka (1842 a 1846) s piesňami na celý cirkevný rok, cieľom ktorých bolo pomáhať upevňovať pozície slovenčiny v chrámových piesňach.

Po požiari v Maduniciach, počas ktorého mu v roku 1843 zhorela fara aj kostol, prežil posledné roky života v Dobrej Vode pri Trnave u svojho priateľa, farára Martina Lackoviča. Stretnutie Hollého s Ľudovítom Štúrom, Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom práve na fare v Dobrej Vode 17. júla 1843 znamenalo významný medzník v procese uzákonenia spisovného jazyka. Do povedomia Slovákov sa zapísalo ako púť k Jánovi Hollému so žiadosťou o požehnanie pre novú spisovnú slovenčinu, ktoré aj dostali.

Ján Hollý, popredný básnik slovenského národného obrodenia nazývaný aj slovenský Homér, zomrel vo veku 64 rokov v Dobrej vode 14. apríla 1849, kde je tiež pochovaný.

Zdroje:

https://knihydominikani.sk/hlavna_bibl_b4?autor_id=806

M. Pišút a kol.: Dejiny slovenskej literatúry (1984)

J. Rezník: Túry do literatúry (2001, 2012)

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno