Vyjadrenia šéfa jednej z najväčších európskych bánk sú jasným signálom, že je otvorená uzatváraniu významných obchodov v Nemecku, Taliansku a Španielsku.
„Chceme byť väčší na väčších trhoch vrátane Talianska, Španielska a Nemecka,“ povedal van Rijswijk s tým, že fúzie a akvizície sú možnosťou všade v Európe, ak budú vyhovovať kritériám ING.
Tieto slová ilustrujú obnovené ambície holandského veriteľa, ktorého musela zachraňovať vláda počas globálnej finančnej krízy v roku 2008 a potom sa premenil na priekopníka lacného a nenáročného online bankovníctva.
Van Rijswijk odmietol uviesť akékoľvek ciele a nechal si možnosti otvorené, keď sa ho novinári opýtali, či má záujem o nemeckú Commerzbank, jedného z najvýznamnejších poskytovateľov úverov v krajine pre stredne veľké spoločnosti, čo je oblasť, kde sa ING snaží expandovať.
Ambície ING by mohli zohrať úlohu pri zmene bankového prostredia v celej Európe, keďže Commerzbank sa snaží odraziť snahy talianskej UniCredit o prevzatie.
V Španielsku a Taliansku sa pritom veľkí veritelia vrátane BBVA a UniCredit uchádzajú o menších rivalov, aby zvýšili svoju dominanciu.
„V prvom rade by sme sa zamerali na podniky, ktoré ponúkajú určité produkty, pôsobia prevažne na geografických trhoch, kde sme už aktívni a máme silnú digitálnu stopu,“ povedal generálny riaditeľ ING na otázku o Commerzbank.
Van Rijswijk minulý rok bagatelizoval správy, že má záujem o nemeckého veriteľa s odvolaním sa na veľkú sieť pobočiek ING v Nemecku.
Holandský minister financií Eelco Heinen nedávno poukázal na konsolidačný boj medzi bankami v Európe a vyjadril nádej, že holandské banky by sa mohli zapojiť skôr ako kupujúci, než aby sa stali korisťou zahraničných rivalov.
Van Rijswijk vyzdvihol ako jednu oblasť záujmu takzvané privátne bankovníctvo s bohatšími zákazníkmi.
„Banka sa teraz diverzifikuje a snaží sa vyhovieť rôznym segmentom a pridáva podnikateľské línie, ako je privátne bankovníctvo na trhoch, kde už ING pôsobí,“ povedal.
ING generuje väčšinu svojich ziskov v Holandsku a susednom Belgicku, po ktorých nasleduje Nemecko a oveľa menšie divízie v Taliansku a Španielsku.
Európske banky zvažujú nové kolo konsolidácie, podporené rekordnými ziskami a prudko rastúcimi akciovými trhmi.
Zdroj feed teraz.sk