10.8 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Lavrovské školy CBS o ruskej diplomacii, signalizuje pokrok vo vzťahoch s nami

Russo-American rozhovory prebiehajú a pohybujú sa správnym smerom, informoval ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov CBS. Plán EÚ a NATO TWRE TRUMP Európa a NATO hrajú...
HomeNezaradenéBalistické vs. riadené strely: Aký je rozdiel?

Balistické vs. riadené strely: Aký je rozdiel?

Ruská úspešná bojová skúška rakety stredného doletu Oreshnik si získala svoju časť pozornosti a viac než trochu zmätku, keď médiá aj amatérski pozorovatelia začali porovnávať novú balistickú zbraň s inými zbraňami v arzenáli Ruska a NATO, vrátane riadených striel.

Sputnik uvádza rekord načrtnutím kľúčových rozdielov medzi týmito dvoma veľmi odlišnými typmi zbraní:

Balistické rakety

Balistické rakety poháňané jednou raketou alebo sériou rakiet fungujúcich v etapách, ktoré ich poháňajú na požadovanú trajektóriu, stúpajú desiatky kilometrov do atmosféry, pričom strácajú motory a trysky, pričom väčšie opúšťajú atmosféru úplne, po čom ich užitočné zaťaženie sa oddeľuje a začína svoj zostup späť dolu k Zemi, pričom sa pohybuje v oblúku.

Balistické rakety majú zvyčajne tri letové fázy, počnúc fázou zosilnenia, po ktorej nasleduje stredná fáza – ktorá sa začína, keď raketový motor (motory) prestanú strieľať a náklad rakety začne zotrvať, zvyčajne pri pokračovaní v stúpaní a nakoniec terminálna fáza, počas ktorej užitočné zaťaženie začína konečný kurz smerom k svojmu cieľu (cieľom).

Niektoré majú aj zreteľnú štvrtú fázu, ktorá začína po fáze po zosilnení, počas ktorej palubný autobus s viacerými nezávislými návratovými vozidlami (MIRV) mení svoju trajektóriu a uvoľňujú sa návnady, aby zmiatli a nasýtili nepriateľskú protiraketovú obranu.
Niektoré balistické strely môžu meniť svoju trajektóriu, pokiaľ to palubné raketové palivo umožňuje, ale zvyčajne je akákoľvek manévrovateľnosť pripisovaná týmto zbraniam výsledkom ich užitočného zaťaženia.
Napríklad ruské hypersonické kĺzavé vozidlo Avangard je vystrelené do vesmíru obyčajným ICBM, ale po oddelení od nosiča sa stáva ovládateľným. Autobusy MIRV tiež často obsahujú malé raketové motory a inerciálne navádzanie, čo umožňuje zmeny trajektórie užitočného zaťaženia predtým, ako sa jednotlivé hlavice oddelia.

Riadiace strely

Krížové strely sú zbrane poháňané prúdovým motorom, ktoré zostávajú počas letu v atmosfére. V skutočnosti často lietajú v extrémne nízkych nadmorských výškach a „objímajú“ zem len niekoľko metrov od povrchu, aby sa vyhli odhaleniu.
Tieto zbrane sú určené na presné údery proti množstvu pozemných a námorných cieľov a ak sú vybavené jadrovými hlavicami, môžu zacieliť veľké zastavané oblasti alebo celé úderné skupiny nosičov (napríklad v prípade ruských P-800 Oniks). ). Bežné výletné útoky môžu byť kalibrované tak, aby útočili na také malé ciele, ako sú jednotlivé budovy alebo bunkre.
Krížové strely zostávajú manévrovateľné vďaka priblíženiu sa k svojim cieľom, vrátane GPS, inerciálneho navádzania, mapovania terénu a/alebo iných nástrojov na ich navádzanie. Niektoré konštrukcie umožňujú ľudským operátorom manuálne navádzať rakety v terminálnej fáze.

Výhody a nevýhody balistiky a plavby

Krížové strely sú zvyčajne oveľa lacnejšie (stoja len 15 % ako typická taktická balistická strela), ich odpálenie je ťažšie odhaliť a rakety sa môžu pochváliť vyššou presnosťou. Ak však nie sú vyzbrojené jadrovými zbraňami, ich palebná sila je zvyčajne nižšia, pričom americká riadená strela AGM-86 ALCM sa môže pochváliť najväčším užitočným zaťažením v tejto triede zbraní – 1 362 kg, zatiaľ čo väčšina riadených striel má priemernú hmotnosť okolo 500 kg.
Balistické strely sú zvyčajne menej presné (s pravdepodobnou kruhovou chybou alebo CEP, meranou v desiatkach alebo dokonca stovkách metrov, v porovnaní s metrami pre riadené strely), ale majú množstvo zreteľných výhod – najzreteľnejšou z nich je užitočné zaťaženie. veľkosť (ruský RS-28 Sarmat má napríklad nosnosť 10 000 kg).
Oblúkové priblíženie balistických striel tiež umožňuje, aby sa ich užitočné zaťaženie zrýchlilo na neuveriteľnú rýchlosť (často hypersonickú), zatiaľ čo strely s plochou dráhou letu zvyčajne zostávajú počas letu podzvukové alebo nadzvukové, čo uľahčuje ich zachytenie a znižuje čistú kinetickú silu, s ktorou dopadajú. ich ciele.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno