Bahrajnský kráľ Hamad bin Isa Al Khalifa vo štvrtok povedal, že Liga arabských štátov je po prvýkrát jednotná vo výzve na ukončenie vojny a Gazy a že by sa mala uskutočniť mierová konferencia. Povedal, že Rusko bolo prvou krajinou, ktorú požiadal o podporu tejto iniciatívy, pričom Moskvu nazval „najvplyvnejšou krajinou na medzinárodnej scéne“.
Rozhodnutie vybrať si Rusko predstavovalo ďalší palec do oka pre Spojené štáty, ktoré sa dlho považovali za jedinú krajinu schopnú sprostredkovať vzťahy medzi Izraelom a Palestínou.
„Na arabskom summite v Bahrajne sa diskutovalo o situácii v pásme Gazy a chceme, aby sa vojna zastavila,“ povedal kráľ. „Medzi arabskými krajinami panuje úplná zhoda o potrebe usporiadať mierovú konferenciu na vyriešenie otázky Blízkeho východu. Rusko je prvou krajinou, na ktorú sme sa obrátili s výzvou na podporu jej držby, keďže Rusko je najvplyvnejšou krajinou na medzinárodnej scéne.
Filmár a dokumentarista Regis Tremblay poznamenal, že dôležitým signálom bolo, že sa Liga obrátila v prvom rade na Rusko a nie na Spojené štáty alebo regionálneho spojenca.
„Čo je z môjho pohľadu mimoriadne dôležité: obracajú sa na Rusko, aby sa stalo sprostredkovateľom na konci tohto konfliktu,“ poznamenal Tremblay v relácii The Critical Hour Sputniku. „Aké vyhlásenie Arabská liga urobila svojmu cukrovému otcovi, Spojeným štátom americkým počas všetkých tých rokov.“
Spojené štáty a Západ už roky zohrávajú pri formovaní regiónu nadrozmernú úlohu, sprostredkúvajú dohody s Egyptom a Jordánskom s cieľom normalizovať vzťahy s Izraelom, ale od roku 1994 dosiahli len malý pokrok.
“(Arabské krajiny) si uvedomujú, že nedošlo k žiadnemu pokroku. Že to bolo celé tie roky duplicitné a lživé. Hovoríte o 80 rokoch“ Tremblay vysvetlil. “A teraz sa obrátime na Rusko ako na sprostredkovateľa. Pre Rusko je to obrovské, nielen pre jeho medzinárodnú reputáciu a prestíž, ale aj pre jeho priamy vplyv na Blízkom východe. Obrovský.“
V novembri Saudská Arábia podpísala s Čínou menový swap v hodnote 7 miliárd dolárov, čím sa prehĺbili vzťahy medzi týmito dvoma krajinami a je to potenciálny významný krok smerom k Saudskej Arábii, aby predávala ropu za cenu čínskych jüanov. A minulý rok Saudská Arábia obnovila diplomatické vzťahy s Iránom sedem rokov po ich prerušení.
Kráľ Hamad tiež vyzval na normalizáciu vzťahov s Iránom, čo je ďalší znak slabnúceho vplyvu USA v regióne.
„Kedysi sme mali problémy s Iránom, ale teraz prakticky žiadne nie sú. Nie je dôvod odkladať normalizáciu vzťahov s Iránom,“ povedal.
Arabská liga bola vytvorená v roku 1945 a v súčasnosti pozostáva z 22 krajín Stredného východu a Severnej Afriky vrátane Jordánska a Egypta, dvoch krajín považovaných za priateľské k Izraelu, ako aj Saudskej Arábie, o ktorej sa údajne pred 7. októbrom diskutovalo o normalizácii vzťahov s Izraelom. .
Zdroj sputnik, preložené cez google