MOSKVA (Sputnik) – Austrália a Nový Zéland v utorok oznámili, že zorganizovali lety na evakuáciu svojich občanov a ďalších turistov, ktorí uviazli na francúzskom tichomorskom území Novej Kaledónie.
V dôsledku občianskych nepokojov, ktoré sa na ostrove začali minulý týždeň, bolo medzinárodné letisko Novej Kaledónie zatvorené. Rozhodnutie o jeho opätovnom otvorení bude podľa miestnych úradov vydané vo štvrtok.
„Dnes sme dostali povolenie na dva lety s asistovaným odletom austrálskej vlády pre austrálskych a iných turistov s cieľom odletieť z Novej Kaledónie. (Ministerstvo zahraničných vecí) kontaktuje registrovaných Austrálčanov. Cestujúci sú uprednostňovaní podľa potreby,“ austrálska ministerka zahraničných vecí Penny. Wong napísal na X.
Novozélandské úrady spolupracujú s Parížom a Noumeou na uľahčení procesu návratu občanov domov, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí krajiny.
„Minister zahraničných vecí potvrdil, že lietadlo novozélandskej vlády zamieri do Novej Kaledónie v najbližšej hodine v rámci prvého zo série navrhovaných letov, aby začali privážať Novozélanďanov domov,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.
Očakáva sa, že začatý let prepraví približne 50 pasažierov „s najnaliehavejšími potrebami“ z Noumea do novozélandského mesta Auckland, uviedlo ministerstvo a dodalo, že pri nasledujúcich letoch budú cestujúci uprednostňovaní konzulármi.
13. mája pokojná demonštrácia proti návrhu zákona o hlasovacích právach vyústila do nepokojov v Noumea, hlavnom meste Novej Kaledónie. Demonštranti vrátane mnohých maloletých rabovali a podpaľovali obchody, čerpacie stanice, lekárne a autocentrá. Vo štvrtok francúzski zákonodarcovia hlasovali za návrh zákona, keďže nepokoje pokračovali.
Kontroverzný návrh zákona počíta so znížením hranice pobytu pre hlasovacie právo pre ľudí žijúcich v Novej Kaledónii na 10 rokov. Zástancovia nezávislosti tvrdia, že by to znížilo podiel hlasov domorodých obyvateľov Kanakov, ktorí tvoria asi 40 % populácie. Od dnešného dňa majú právo voliť len tí, ktorí boli zapísaní v zozname voličov počas Noumejskej dohody z roku 1998, ktorá dala územiu vyšší stupeň autonómie, spolu s ich deťmi.
Zdroj sputnik, preložené cez google