Audítori upozornili, že kontroly vykonávané členskými štátmi majú závažné nedostatky.
V prípade dovážaného tovaru je DPH splatná vtedy, keď tovar vstúpi do priestoru EÚ, a dlžná suma sa stanovuje na základe colných vyhlásení. Podvody v oblasti DPH pri dovoze narúšajú hospodársku súťaž na jednotnom trhu a majú negatívny vplyv na financie EÚ aj členských štátov.
Audítori zistili, že zjednodušené dovozné colné režimy sú obzvlášť náchylné na takéto podvody.
„Existujúce opatrenia nie sú dostatočné na predchádzanie a odhaľovanie podvodov v oblasti DPH pri dovoze, keď sa používajú zjednodušené dovozné colné režimy. Hodnota tovaru dovážaného v rámci týchto režimov je značná a riziko zneužitia v dôsledku podvodných praktík je vysoké. Mala by sa zachovať rovnováha medzi uľahčením obchodu a potrebou chrániť finančné záujmy EÚ, uviedol François-Roger Cazala, člen EDA zodpovedný za tento audit, v správe pre médiá.
Audítori zistili nezrovnalosti v regulačnom rámci EÚ pre zjednodušené dovozné colné režimy a v spôsobe, akým Európska komisia monitoruje tento rámec. Odporúčajú zaviesť a presadzovať štandardizované pravidlá.
Podľa EDA neexistujú harmonizované pravidlá na reguláciu funkcií daňových zástupcov. V krajinách EÚ, ktoré navštívili, audítori zaznamenali rozdielne prístupy k zrušeniu platnosti identifikačných čísel pre DPH a nezrovnalosti medzi statusom čísel DPH a statusom čísel registrácie a identifikácie hospodárskych subjektov (EORI). Obchodníci, ktorí porušujú pravidlá v oblasti DPH, tak môžu naďalej vykonávať colné operácie.
Sankcie a pokuty sa v jednotlivých členských štátoch tiež výrazne líšia.
Audítori zistili závažné nedostatky v kontrolách členských štátov týkajúcich sa zjednodušených režimov pre DPH pri dovoze. Zistili značné straty pri výbere DPH vo vzorke dovozov, ktorú skontrolovali, bez uistenia, že sa tovar prepravuje z členského štátu dovozu do iného členského štátu na predaj. To je podmienkou na udelenie oslobodenia od DPH pri dovoze do EÚ.
Audítori takisto našli prípady podhodnotenia výrobkov – a teda aj DPH – dovozcami, najmä pokiaľ ide o smartfóny, textil, obuv a šperky. Obmedzenie prístupu k údajom znamená, že je ťažké porovnať základ dane dovážaného tovaru (colné vyhlásenia) a hodnotu zdaniteľného predaja v rôznych členských štátoch.
EDA zistil aj nedostatky v spolupráci medzi členskými štátmi a na úrovni EÚ. Napriek odporúčaniam z predchádzajúcich auditov zostáva zdieľanie údajov aj naďalej problémom, najmä medzi daňovými a colnými správami v rôznych členských štátoch Únie.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)
Zdroj feed teraz.sk