„Na potrebu legislatívneho ukotvenia sme poukazovali v minulosti, aj na nedostatky v praxi, a podporujeme ho aj v súčasnosti. Zároveň však odporúčame doplnenie primeraného prechodného obdobia na zavedenie tejto povinnosti pre zdravotnícke zariadenia. Aby mali zdravotnícke zariadenia, ktoré dnes nevedia zabezpečiť prítomnosť blízkej osoby, dosť času na prípravu a rozšírenie kapacitných možností tak, aby navrhovaná zmena v zákone bola v praxi realizovateľná,“ uviedla pre TASR s tým, že nemôže ísť len o formalitu v zákone, ktorá sa nedá v praxi zrealizovať.
Poukázala na to, že v prípade detí starších ako tri roky si matka podľa zákona platí najviac 2,8 percenta zo sumy životného minima. Tento poplatok je podľa nej potrebné prehodnotiť v prípade sociálne odkázaných rodín a upustiť od neho. Upozornila aj na to, že kým deti do šiestich rokov možno prijať do nemocnice v sprievode rodiča na základe odporúčania ošetrujúceho lekára, u starších detí je potrebný aj súhlas revízneho lekára. „Táto časť charty by sa z nášho pohľadu mala novelizovať,“ skonštatovala prezidentka AOPP.
Lévyová je presvedčená, že prítomnosť pri ošetrení, vyšetrení či hospitalizácii, je pre dieťa nesmierne dôležitá. „Okrem vytvárania psychickej a fyzickej pohody, sa rodič spolupodieľa aj pri samotnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ podotkla.
Minister zdravotníctva minulý týždeň deklaroval, že chce riešiť otázku prítomnosti rodiča v nemocnici počas hospitalizácie dieťaťa. Kolegov požiadal, aby k problematike pripravili návrhy riešení. Zároveň apeloval na nemocnice, aby v maximálnej možnej miere podporili právo detí na prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas hospitalizácie, a to aj nad rámec zákonnej povinnosti. Minister zdôraznil, že prítomnosť rodiča počas hospitalizácie nielenže znižuje stres dieťaťa, ale poskytuje aj praktickú podporu zdravotníckemu personálu.
Zdroj feed teraz.sk