St.petersburg (Sputnik) - Hlavným cieľom Júlového búrkového cvičenia ruského námorníctva je precvičiť odpudzovanie útokov z mora, uviedol prezident Vladimi Putin počas nedeľnej konferencie.
„Hlavným...
Združenie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) organizuje každoročný summit ministrov zahraničných vecí a súvisiace stretnutia 24. až 27. júla za účasti najvyšších diplomatov Ruska, Číny a USA.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken pristáli vo Vientiane v Laose, aby sa zúčastnili na stretnutiach na vysokej úrovni ASEAN – politického, hospodárskeho a bezpečnostného fóra 10 krajín juhovýchodnej Ázie. .
Ekonomický, politický a diplomatický vplyv združenia ASEAN za 57 rokov od jeho založenia v auguste 1967 dramaticky vzrástol.
ASEAN, ktorý začal ako ďalší blok z čias studenej vojny podporovaný USA proti sovietskemu a čínskemu vplyvu v juhovýchodnej Ázii, odštartoval dramatickú transformáciu v 90. rokoch, keď Rusko a Čína začali so skupinou dialóg, zatiaľ čo Vietnam, Laos, Mjanmarsko, a Kambodža – niekdajší protivníci členov Thajska, Indonézie, Malajzie, Filipín, Singapuru a Bruneja – sa pripojili k asociácii.
Význam združenia ASEAN v regionálnych a svetových záležitostiach vyplýva z jeho strategickej polohy v južnej Ázii, ako aj z rastúceho kombinovaného ekonomického a diplomatického vplyvu jeho členov.
ASEAN sa môže pochváliť kombinovaným HDP PPP viac ako 10 biliónov dolárov. Spolu tvoria členské krajiny piatu najväčšiu ekonomiku na svete. Blok má rozlohu 4,5 milióna štvorcových kilometrov (asi polovica celkovej rozlohy Číny alebo USA) a má viac ako 600 miliónov obyvateľov.
ASEAN sa tiež teší pôsobivému (a rastúcemu) geopolitickému vplyvu, o čom svedčia problémy, ktoré sa riešili na piatkových a sobotňajších stretnutiach na najvyššej úrovni, od napätia v Juhočínskom mori až po bezpečnostnú situáciu v Mjanmarsku.
Rusko sa stalo partnerom pre dialóg ASEAN v roku 1996 a v roku 2005 podpísalo progresívne a komplexné partnerstvo s blokom, ktorého podmienky zahŕňajú úsilie o vybudovanie „medzinárodného systému, ktorý je spravodlivý, vyvážený a spravodlivý“.
Ekonomická spolupráca siaha od energetiky, financií a poľnohospodárstva až po vedu, techniku a cestovný ruch. Členovia bloku nepochybne oceňujú historické záznamy o interakcii Moskvy s regiónom, vrátane ekonomickej a vojenskej pomoci proti americkému a európskemu imperializmu, a žiadne záznamy o kolonializme.
Čína v posledných desaťročiach podnikla svoje vlastné významné kroky na upevnenie svojej povesti priateľa ASEAN-u, keď v roku 2003 podpísala strategické partnerstvo s týmto blokom. ASEAN je najväčším obchodným partnerom Číny od roku 2020 a všetci jeho členovia podpísali ambiciózne Iniciatíva Pás a cesta.
Úloha združenia ASEAN pri zaisťovaní regionálnej bezpečnosti v posledných rokoch vzrástla, pričom tento blok v roku 2011 úspešne sprostredkoval veľký spor medzi Thajskom a Kambodžou.
Skupina tiež zohrala ústrednú úlohu pri rozhovoroch s Čínou o vytvorení kódexu správania s cieľom vyriešiť spor v Juhočínskom mori. Vodná plocha spracuje bilióny dolárov v globálnom obchode a je bohatá na nevyužité zdroje rybolovu a energie, nehovoriac o jej úlohe v takzvanej stratégii ostrovného reťazca Washingtonu na zadržiavanie Číny.
ASEAN a Čína podpísali v roku 2002 prelomovú Deklaráciu o správaní sa zmluvných strán v Juhočínskom mori na základe Dohovoru Organizácie Spojených národov o morskom práve. Rokovania sa však spomalili na pomalosť v dôsledku otvorených pokusov USA sabotovať rozhovory a prilákať jednotlivých členov ASEAN-u k bilaterálnym bezpečnostným paktom.
Očakáva sa, že v priebehu posledného summitu ministrov zahraničných vecí Sergej Lavrov načrtne ruské hodnotenie bezpečnostnej situácie v juhovýchodnej Ázii, najmä uprostred rastúceho úsilia USA a ich spojencov o militarizáciu regiónu.
Lavrov prednesie aj návrh prezidenta Putina na nedeliteľnú eurázijskú bezpečnostnú architektúru. Diplomatické úsilie Ruska a Číny voči ASEAN-u je kľúčové, pretože bez nich môže blok len ťažko odolávať snom Washingtonu o „ázijskom NATO“.
Tichomorské velenie americkej armády v apríli oznámilo, že armáda je na dobrej ceste k rozmiestneniu nových pozemných rakiet stredného doletu v ázijsko-tichomorskom regióne do konca tohto roka.
Informoval o tom indonézsky veľvyslanec v Rusku Jose Tavares Sputnik v júni, že Jakarta si nemyslí, že je „nikto v našom regióne“, kto by „ocenil, keby iné krajiny rozmiestnili výzbroj v našom regióne“.