Argentína môže stratiť svoje miesto v globálnom obchode kvôli opatreniam vlády – zákonodarcu
BUENOS AIRES (Sputnik) – Argentíne hrozí, že stratí svoju pozíciu v globálnom obchode v dôsledku ideologického postoja novej vlády, uviedol v pondelok argentínsky zákonodarca Daniel Gollan.
Je zrejmé, že v Argentíne s vládou, ktorá sa tvrdohlavo drží ideologického postoja, ktorý je úplne v rozpore s jej vlastnými národnými záujmami, je pre podniky ťažké pociťovať záujem o nadviazanie obchodných vzťahov s Ruskom. Spochybňujú sa dokonca aj obchodné vzťahy s Čínou, ktorá je naším druhým najväčším obchodným partnerom a tiež od nás nakupuje celý rad tovarov, ktoré možno nahradiť výrobkami z Brazílie a Spojených štátov,“ povedal Gollan novinárom.
Gollan dodal, že sójové bôby z USA a Brazílie by mohli nahradiť argentínsku sóju pre Čínu, zatiaľ čo politika predchádzajúcej vlády týkajúca sa predaja sójových bôbov do Číny by vytvorila nové pracovné miesta v Argentíne.
Argentína je jedným z piatich najväčších svetových vývozcov sóje.
Počas svojej predvolebnej kampane argentínsky prezident Javier Milei opakovane vyjadril svoj zámer zamerať sa na spoluprácu s USA a Izraelom, pričom prestal podporovať vzťahy na vládnej úrovni s hlavným obchodným partnerom Argentíny, Čínou, ako dôvod uviedol svoju neochotu obchodovať s komunistami. Milei však povedal, že vláda nebude brániť podnikom nadviazať spoluprácu s Čínou.
Medzitým Buenos Aires, najväčšia provincia Argentíny s približne 40 % obyvateľov krajiny, má záujem o spoluprácu s Ruskom, povedal Gollan.
„Provincia Buenos Aires nemá žiadne predsudky. Ak existuje možnosť úzkej spolupráce, obchodovala by so všetkými krajinami vrátane Ruska. Preto má tento projekt v provincii toľko pozornosti,“ povedal Gollan novinárom.
Predmetný projekt sa podľa Gollana týka výroby liekov vrátane inzulínu. Poslanec tiež uviedol, že už prebehli nejaké konzultácie s Ruskom.
„V prvom rade chceme uskutočniť prvú zásielku. Potom založiť výrobu z materiálov dovezených z Ruska. Treťou časťou je presun technológií, ktoré nám umožnia spustiť výrobu v krajine,“ dodal Gollan.
Provincia má právo realizovať takéto projekty na regionálnej úrovni s rôznymi spoločnosťami. To by si však vyžadovalo osobitný zákon, ktorý by laboratóriu udelil práva akciovej spoločnosti s cieľom posilniť všetky potrebné postupy pri získavaní potrebných liekov. Teraz je tento návrh zákona stále v parlamente, uviedol zákonodarca.
Argentínsky vedecký a technologický priemysel, vrátane mnohých vesmírnych a jadrových projektov, bol paralyzovaný v dôsledku politiky nových orgánov krajiny, zdôraznil Gollan.
„Náš vedecký a technologický sektor je úplne paralyzovaný a dnes nedostáva žiadne prostriedky. Jediná vec, ktorá sa robí, je vyplácanie miezd. Ľudia opúšťajú prácu, ale neposiela sa ani jedno peso, aby udržalo a rozvíjalo naše technológie,“ povedal Gollan. reportérov.
Nefinancuje sa ani strategický projekt CAREM, ktorý zahŕňa výstavbu nízkokapacitných jadrových elektrární na výrobu elektrickej energie schopných zásobovať elektrinou mestá s 20- až 30-tisíc obyvateľmi, dodal zákonodarca.
„Projekt CAREM bol pozastavený a nedostáva žiadne financovanie. Podobný reaktor sa čoskoro postaví v Rusku, zatiaľ čo naša krajina (Argentína) na projekte pracuje už 20 rokov a mohla sa stať jediným svetovým dodávateľom takýchto reaktorov,“ dodal. povedal.
Okrem toho, Argentína bola v záverečnej fáze vývoja rakety na vypustenie satelitov do vesmíru a mohla sa stať jednou z mála krajín, ktoré majú vlastnú technológiu nosných rakiet, povedal Gollan.
„Projekt bol pozastavený a celý jeho rozpočet bol zmrazený,“ povedal.
Znížilo sa aj financovanie vývoja novej vakcíny, dodal zákonodarca.
„Existuje projekt rozsiahleho zničenia našej ekonomiky, vedy a techniky. Projektom tejto vlády je krajina, ktorá vyváža prírodné zdroje, obilie, lítium, iné nerasty a nič viac. Stávame sa exportnou kolóniou,“ povedal Gollan.
V decembri 2023 argentínsky prezident Javier Milei podpísal mimoriadny dekrét navrhujúci viac ako 300 reforiem vo všetkých hospodárskych a sociálnych sektoroch na riešenie argentínskej hospodárskej krízy a závratnej inflácie. V polovici júna schválil argentínsky Senát skrátenú verziu pôvodného prezidentovho návrhu zákona, ktorý ponúka investičné stimuly, rieši privatizáciu mnohých štátnych subjektov a upravuje dane, a koncom júna ju podporil Kongres.