Argentína bude súdiť desať ľudí za útok na židovské centrum

Buenos Aires 26. júna (TASR) – Argentína bude v neprítomnosti súdiť desať iránskych a libanonských občanov podozrivých z bombového útoku na centrum židovskej komunity v Buenos Aires v roku 1994. Vyplýva to z rozhodnutia súdu, do ktorého vo štvrtok nahliadla agentúra AFP. Tento útok si vyžiadal 85 obetí a 300 zranených, píše TASR.

V júli 1994 kamión naložený výbušninami vošiel do areálu židovského centra AMIA v argentínskom hlavnom meste a explodoval. K útoku sa nikto neprihlásil, avšak Argentína a Izrael mali dlhodobo podozrenie, že útok vykonalo na žiadosť Iránu libanonské šiitské hnutie Hizballáh.

Argentínsky zákon až do marca tohto roku nepovoľoval, aby sa súdne procesy konali v neprítomnosti podozrivých. Štvrtkové rozhodnutie o súdnom procese v neprítomnosti podozrivých je prvým takýmto rozhodnutím v Argentíne.

AFP konštatuje, že sudca Daniel Rafecas uznal „výnimočnosť“ rozhodnutia poslať prípad na súd viac ako 30 rokov po bombovom útoku, pričom všetci podozriví sú stále na slobode. Súdenie podozrivých v neprítomnosti podľa neho umožňuje „aspoň sa pokúsiť odhaliť pravdu a zrekonštruovať, čo sa stalo“.

Rafecas tvrdí, že proces v neprítomnosti bol odôvodnený vzhľadom na „materiálnu nemožnosť zabezpečiť prítomnosť obžalovaných a povahu vyšetrovaného zločinu proti ľudskosti“.

Desať podozrivých v tomto prípade sú bývalí iránski a libanonskí ministri a diplomati, na ktorých Argentína vydala medzinárodné zatykače.

Argentína sa od roku 2006 snažila zadržať osem Iráncov vrátane niekdajšieho prezidenta Akbara Hášemího Rafsandžáního, ktorý zomrel v roku 2017.

Irán poprel zapojenie do útoku a odmietol zadržať a odovzdať podozrivých. Argentínsky súd v apríli 2024 obvinil z útoku proiránsky Hizballáh a útok označil za „zločin proti ľudskosti“. Zistil, že spomínaný útok a ďalší útok na izraelské veľvyslanectvo v roku 1992 boli pravdepodobne vyvolané rozhodnutím vlády pod vedením vtedajšieho prezidenta Carlosa Menema o zrušení troch zmlúv s Iránom o dodávkach jadrového vybavenia a technológií. Súdu sa však nepodarilo predložiť dôkazy o účasti Iránu.

Medziamerický súd pre ľudské práva (IACHR) minulý rok rozhodol, že argentínsky štát je zodpovedný za to, že útoku nezabránil a ani ho riadne nevyšetril. Obvinil štát aj zo snahy „zakryť a brániť vyšetrovaniu“.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Guščin prestúpil do Colorada, opačným smerom zamieril Olausson

Colorado 26. júla (TASR) - Ruský hokejista Daniil Guščin sa v rámci výmeny v zámorskej…

3 minúty ago

Bratislavské korunovačné dni pripomenú uhorského panovníka Karola III.

Bratislava 26. júla (TASR) - Hlavné mesto si v sobotu pripomína uhorského panovníka Karola III.…

9 minút ago

Na celom Slovensku sa môžu v sobotu vyskytovať búrky

Bratislava 26. júla (TASR) - Na celom Slovensku sa môžu v sobotu vyskytovať búrky. Slovenský…

15 minút ago

Davidovich Fokina zdolal Fritza vo štvrťfinále turnaja vo Washingtone

Washington 26. júla (TASR) - Španielsky tenista Alejandro Davidovich Fokina postúpil do semifinále turnaja ATP…

21 minút ago

Z NASA má odísť 3800 zamestnancov, agentúra chce byť efektívnejšia

Washington 26. júla (TASR) - Približne 20 percent zamestnancov amerického Národného úradu pre letectvo a…

27 minút ago

Nvotová film Otec natočila tak, aby diváka napojila na hlavného hrdinu

Bratislava 26. júla (TASR) - Príbeh otca, ktorý je presvedčený o tom, že svoje dieťa…

33 minút ago