Ansárí to povedal po stretnutí lídrov arabských štátov v katarskej Dauhe, kde vyhodnocovali situáciu po náhlom páde režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Arabské krajiny sú „vďačné“ za veľmi obmedzené boje, ktoré predchádzali zvhrnutiu Asada, uviedol Ansárí. „Uľahčuje to medzinárodným aktérom vstúpiť a začať sa angažovať skôr, ako by mohli vypuknúť boje medzi stranami na mieste,“ dodal.
Katar je podľa jeho slov povzbudený tým, že štátne inštitúcie v Sýrii zachovávajú svoje funkcie a zostávajú nedotknuté, rovnako aj polícia, voda a elektrina. Ako zdôraznil, krviprelievanie nie je potrebné.
„Žiadna skupina, žiadna strana ani sekta by sa v budúcnosti Sýrie nemala cítiť v ohrození alebo vylúčená. Nemali by sme ale byť ľahostajní k aktuálnej situácii. Všetkým (účastníkom stretnutia v Dauhe, pozn. TASR) bolo jasné, že je potrebné viesť otvorený dialóg a zapojiť všetky strany na mieste,“ podotkol hovorca katarskej diplomacie.
Priznal ale, že nie je jasné, kto má v Sýrii momentálne najsilnejšie vojenské sily, ani to, či sa Asadov režim jednoducho nezrútil. V nasledujúcich týždňoch je podľa neho potrebné zorganizovať povstalecké hnutia a ozbrojené zoskupenia, aby sa zabránilo bojom medzi nimi. To si vyžaduje dialóg medzi zainteresovanými štátmi a skupinami, dodal.
Zdroj feed teraz.sk