Podľa jeho slov však nemožno tvrdiť, že prípadné zvolenie Trumpa by automaticky prinieslo absolútne bezkonfliktné bilaterálne vzťahy, skôr by sa zmenil charakter konfliktov a neboli by riešené verejne, ale v zákulisí.
Zdrojom konfliktov by mohli byť čínske investície v Maďarsku. Rastúci vplyv Číny v stredoeurópskom regióne je otázkou, ktorú v USA pozorne sledujú a tento jav zásadne odmietajú demokrati i republikáni. Podľa Tárnoka republikáni bojujú proti čínskemu vplyvu omnoho dôraznejšie. „Spor v tejto otázke s Budapešťou sa však zrejme bude riešiť za zatvorenými dverami a v prípade novej republikánskej Trumpovej administratívy z toho bude skôr americko-európsky konflikt, čo by mohlo byť v prospech Budapešti,“ dodal analytik.
„Ak by vyhrala Harrisová, domnievam sa, že by sa terajšie chladné dvojstranné americko-maďarské vzťahy ešte viac ochladili. Jednou z príčin je práve Orbánova podpora kandidáta republikánov, čo je z hľadiska demokratov zasahovanie do volebnej kampane. Orbán sa pritom objavil nielen v americkej politickej sfére, ale aj v tamojších médiách. Napríklad prostredníctvom relácií konzervatívneho moderátora Tuckera Carlsona sa Orbán v americkej vnútornej politike v pomere k veľkosti svojej krajiny tešil neúmerne vysokej pozornosti,“ povedal Tárnok.
Podotkol, že Orbán podporuje Trumpa nielen deklaratívne, ale že táto podpora sa prejavuje aj v organizovaní Konferencií konzervatívnej politickej akcie (CPAC) či v dvojstranných stretnutiach Trumpa, ako bývalého prezidenta a kandidáta na tento post s úradujúcim premiérom. Takýchto stretnutí nebolo veľa, s Trumpom ho absolvoval poľský prezident Andrzej Duda, detaily tejto schôdzky však nie sú známe. Medzi Trumpom a Orbánom ich bolo v uplynulých rokoch niekoľko, napríklad aj na Floride.
„V auguste 2020 na konferencii CPAC v texaskom Dallase došlo k veľmi jednoznačnému podporeniu Trumpa Orbánom, ktorý tak aj z pohľadu vplyvu amerických prezidentských volieb na maďarskú zahraničnú i vnútornú politiku stavil na jednu kartu. Domnievam sa, že Orbán vtedy neurobil žiadne kroky pre prípad, že by Trump voľby nevyhral. Každá krajina má síce svoje preferencie v otázke osoby amerického prezidenta, v čase kampane voľby hlavy štátu sa ku kandidátom ale vyjadrujú zdržanlivejšie s vedomím, že bilaterálne i multilaterálne vzťahy budú musieť pokračovať v prípade úspechu ktoréhokoľvek kandidáta. Vláda premiéra Orbána si však zvolila odlišnú cestu, v roku 2016, 2020 a aj od roku 2022, keď Trumpa podporovala mimoriadne zreteľne,“ spresnil analytik.
„Tak víťazstvo Harrisovej, ako aj víťazstvo Trumpa budú mať výrazný vplyv na Maďarsko a Orbánovu vládu, pričom výhra kandidátky demokratov by mala len negatívny vplyv a Trumpov návrat by mohol mať zmiešaný vplyv,“ zhrnul Balázs Tárnok.
Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…