„Toto rozhodnutie je súčasťou širšieho úsilia ruskej vlády umlčať disent a izolovať občiansku spoločnosť,“ uviedla generálna tajomníčka organizácie Agnes Callamardová. Amnesty International tvrdí, že tento krok nezabráni organizácii naďalej dokumentovať porušovanie ľudských práv vrátane údajných vojnových zločinov ruských jednotiek na Ukrajine.
Podľa tvrdení ruskej prokuratúry londýnska centrála Amnesty International slúži ako „centrum prípravy globálnych rusofóbnych projektov financovaných spojencami kyjevského režimu“. V tlačovej správe sa ďalej uvádza, že aktivisti Amnesty údajne „robia všetko pre zintenzívnenie vojenského konfliktu v regióne – ospravedlňujú zločiny ukrajinských neonacistov, vyzývajú na zvýšenie ich financovania a presadzujú politickú a ekonomickú izoláciu Ruska“.
Rusko od začiatku vojny na Ukrajine zakázalo desiatky medzinárodných ľudskoprávnych organizácií. Amnesty International zatiaľ nebola zapísaná do oficiálneho zoznamu „nežiaducich organizácií“, ktorý vedie ruské ministerstvo spravodlivosti. Zvyčajne k tomu dochádza približne týždeň po zverejnení rozhodnutia prokuratúry. Aktuálne sa v tomto zozname nachádza 223 subjektov.
Amnesty International existuje od roku 1961 a v roku 1977 získala Nobelovu cenu za mier. Rusi spolupracujúci s „nežiaducimi organizáciami“ čelia obvineniam zo spolupáchateľstva, ktoré sa trestá pokutami či väzobnými trestami.
Zdroj feed teraz.sk