„Amerika je partnerom a financovateľom izraelských zločinov“ – vodca Houthi
Eskalujúci konflikt Húsíov s Izraelom sa blíži k svojmu ročnému výročiu, začal 19. októbra 2023 vypustením rakiet a bezpilotných lietadiel smerom na Tel Aviv a v novembri toho istého roku sa rozšíril do čiastočnej blokády Červeného a Arabského mora. ktoré USA a ich spojenci nedokázali účinne napadnúť.
„Amerika je partnerom a financovateľom všetkých zločinov sionistického nepriateľa. Zabíja to palestínsky národ a prinieslo to tomuto národu utrpenie a biedu,“ povedal vodca húsíov Abdul-Malik al-Hútí v televíznom prejave v nedeľu v predvečer ročného výročia vojny v Gaze.
Poukazujúc na to, že USA poskytli Izraelu veľké množstvo zbraní v minulých desaťročiach, al-Houthi povedal, že Washington dodal „diablovi vojen“ v Tel Avive za posledný rok „najsmrteľnejšie zbrane“, vrátane stoviek nákladných dopravných lietadiel a viac ako 100 kusov. nákladom lodí (z toho 240 lietadiel a 20 lodí v hodnote len za prvé tri mesiace konfliktu).
„Izraelský nepriateľ použil asi 100 000 ton výbušnín, vrátane bômb, rakiet a rakiet, ktoré poskytli Spojené štáty,“ uviedol vodca milícií a dodal, že to zahŕňa odhadom 10 000 ton nevybuchnutej munície, ktorá dnes zasypáva pásmo Gazy. a bomby vyrobené v USA zakázané medzinárodným právom.
„Nepriateľ zmobilizoval všetky svoje zdroje na útok na Gazu a Amerika, Británia a Západ podporili tento režim počas vojny v Gaze. Izraelský nepriateľ zaútočil na Gazu s armádou s viac ako 350 000 vojakmi a záložnými silami… a poslal päť formácií pod paľbu zo zeme, mora a vzduchu. Bol to najnásilnejší a najbrutálnejší útok v histórii vojen,“ povedal al-Houthi.
Al-Houthi, keď uviedol sériu „vrážd a masakrov“, ktoré sa podľa neho za posledný rok zamerali na obyvateľov Gazy, varoval, že „prekliatie“ „padne na sionistického nepriateľa“ a „globálne svedomie“ si určite zapamätá svoje „… zločiny.”
Al-Houthi pokračoval kritizovať USA za to, čo charakterizoval ako „prekážku“ Washingtonu v snahách OSN o zabezpečenie prímeria v Gaze, vrátane zablokovania piatich rezolúcií o prímerí, zatiaľ čo jeho predstavitelia navštívili Izrael.
Charakterizujúc „búrku Al-Aksá“ – prekvapivý útok Hamasu na južný Izrael 7. októbra 2023, ktorý odštartoval súčasnú vojnu, ako „veľmi veľký a veľmi tvrdý úder pre izraelského nepriateľa“, al-Houthi tvrdil, že „bez ohľadu na to ako veľmi izraelský nepriateľ pokračuje vo svojej genocíde, zabíjaní a terorizme, nedosiahne výsledok, aký by chcel. Bez ohľadu na to, koľko genocídnych zločinov spácha, neprinesie iný výsledok ako pád a zničenie tohto režimu.“
„Fronty podpory (Osy odporu) v Libanone, Iraku a Jemene sú jednou z najdôležitejších čŕt tohto kola konfliktu s izraelským nepriateľom…a táto situácia je bezprecedentná a za posledných 75 rokov tu ešte nebola. “ povedal al-Houthi.
Pokiaľ ide o Húsíov, „jedným z najdôležitejších výsledkov jemenskej operácie bolo zabránenie pohybu izraelského nepriateľa v Červenom mori, Adenskom zálive, úžine Báb al-Mandeb a Arabskom mori,“ al-Hútí povedal.
Húsíovia začali svoju partizánsku kampaň proti Izraelu 19. októbra 2023 vypustením rakiet a bezpilotných lietadiel smerom k židovskému štátu, pričom projektily zachytila izraelská a spojenecká protivzdušná a protiraketová obrana. Milície zvýšili stávku tým, že v novembri 2023 zhabali Galaxy Leader, autodopravcu vlastnený izraelským lodným magnátom, a v tom istom mesiaci opäť eskalovali tým, že sa zamerali na lode prechádzajúce cez červené a arabské lode, ktoré Húsíovia podozrievali z prepojenia na Izrael. pomocou rakiet a dronov.
USA oznámili vytvorenie vojenskej koalície na zastavenie útokov Houthi v decembri 2023 a v januári 2024 zahájili kampaň leteckých a raketových útokov zameraných na oblasti Jemenu kontrolované Houthi spolu s Britániou. Útoky húsíov viedli k potopeniu dvoch nákladných lodí, poškodeniu viac ako 2 desiatkam ďalších a spôsobili prudký pokles celosvetovej lodnej dopravy cez Červené more, čím sa zvýšili globálne náklady na dopravu a dopravcovia museli pri preprave nákladu prejsť dlhú cestu cez Afriku. medzi Európou a Áziou.
Húsíovia tiež nezastavili útoky dronov a rakiet namierených proti Izraelu. V júli dorazilo do krajiny bezpilotné lietadlo v štýle milície, ktoré narazilo do budovy len 100 metrov od amerického konzulátu v Tel Avive. V septembri raketa Houthi prvýkrát dorazila do Izraela a podľa izraelskej armády pristála na otvorenom priestranstve v strede krajiny. Izrael odpovedal pri oboch príležitostiach útokom na jemenské prístavné mesto Hudajda, pričom v oboch prípadoch sa zameral na ropné nádrže a elektrárne.
Vysokí západní predstavitelia vrátane prezidenta Bidena priznali, že útoky vedené USA na Húsíov nezastavili ich útoky na Izrael alebo v Červenom mori.
Milície opakovane povedali, že po ukončení operácií izraelskej armády v Gaze ukončia blokádu.