Categories: Zahraničie

Americký umelec v ČR oživuje históriu po predkoch

Praha 1. februára (TASR) – Americký umelec Noah Breuer v Česku pred niekoľkými rokmi objavil vzorkovnice textílií a dokumenty z rodinného podniku židovských predkov. Po tom, ako im ho vzali nacisti, vyrábali sa v ňom aj žlté Dávidove hviezdy, ktorými boli práve Židia označovaní. Breuer sa zhodou okolností tiež venuje tlači, ktorú zároveň vyučuje na Univerzite v Buffale v štáte New York, a tak vzácny nález firemných vzorkovníc použil vo vlastnej tvorbe, ktorou si podľa svojich slov chce „vziať späť“ dizajny strateného rodinného podniku. Rozprávala sa s ním spravodajkyňa TASR v Prahe.

História podniku Carla a jeho synov Felixa a Ernsta Breuerovcov siaha do konca 19. storočia. Od roku 1907 začali prevádzkovať textilnú továreň aj v českom Dvore Králové nad Labem. Firma mala rozmanitý sortiment – tlačila detský, bytový, ale aj módny textil. Podľa záznamov spoločnosti z roku 1939 továreň ročne vyrobila asi 660.000 metrov potlačených látok. Keď sa však dostali k moci nacisti, podnik skončil v ich rukách a väčšina členov rodiny Breuerovcov zomrela v koncentračných táboroch.

Utiecť sa podarilo starému otcovi Noaha – Hansovi – ktorý sa spolu s manželkou a prvým synom doplavili loďou do New Yorku a odtiaľ do Los Angeles. Tam sa stretli s Hansovými švagrovcami, ktorí utekali z Európy východnou cestou – cez Transsibírsku magistrálu a Šanghaj. Prvým rodeným Američanom u Breuerovcov bol Noahov otec Robert. Narodil sa v roku 1944 a s rodičmi žil vo štvrti North Hollywood.

„Znie to fascinujúcejšie, než to v skutočnosti je. Žiť v Hollywoode nebolo také nádherné, ale ocitli sa v komunite viedenských Židov a akýmsi zvláštnym spôsobom sa im aspoň do určitej miery podarilo v ich domovoch obnoviť niektoré prvky viedenskej kultúry… Našli aj ľudí, ktorí hovorili po česky. Môj starý otec vždy hľadal ľudí, s ktorými by sa mohol rozprávať v češtine. Mal svoju obľúbenú pekáreň, do ktorej chodil len preto, aby sa tam s jednou osobou mohol porozprávať po česky,“ povedal Breuer.

Noah bol vychovávaný v židovskom duchu a hoci svoju rodinu už vníma ako svetskú, stále v nej dodržiavajú niektoré židovské zvyky, napríklad sabatovú večeru. O rodinnom príbehu vedel, no o tom, že by v Česku mohli ešte existovať nejaké originálne kusy potlačených látok z továrne, netušil podľa neho nikto. Zistili to až pri detailnom skúmaní rodinnej histórie a Noah ich prvýkrát uvidel v roku 2016 v Múzeu textilu v Českej Skalici počas svojej výskumnej cesty v ČR.

„Presiahlo to moje očakávania… Keď mi priniesli tie škatule, na ktorých bolo napísané ‚Breuer‘, mal som zimomriavky. A keď som uvidel niektoré dizajny, povedal som si: ‚Toto je zlatá baňa!‘ Ale nie vo finančnom zmysle, že by ma to urobilo bohatým, pretože to tak nie je. Je to zlatá baňa v zmysle, že je to nádherný archív zdrojov, mnoho materiálu, s ktorým sa dá pracovať,“ priblížil svoje spomienky umelec.

Okrem toho sa dostal aj k obchodným záznamom a firemnej korešpondencii. To všetko sa stalo základom jeho projektu s názvom Návrat, ktorým chcel podľa vlastných slov „získať späť“ návrhy strateného rodinného podniku. Jeho autorská kolekcia sa skladá z viac než 20 umeleckých diel z textilu, papieru či skla, na ktorých skombinoval dobové vzory a súčasný dizajn.

Do Viedne – odkiaľ jeho starý otec pochádzal – prišiel prvýkrát v roku 1990, keď mal desať rokov. S rodinou tam Hansa Breuera prišli pochovať. Niekoľkokrát navštívil aj Prahu. „Keď som tu, často myslím na starých rodičov. Ako sa starý otec prechádza po uliciach, stretáva sa v Čechách s bratrancami a tiež na jeho chvíle na americkej ambasáde v Prahe, keď sa pokúšal opustiť kontinent. Často sa zamýšľam nad mojou rodinou a tým, ako žili, a snažím sa hľadať drobné stopy toho, čo tu prežili,“ opísal svoje pocity Breuer. S úsmevom dodal, že ako umelca ho zaujímajú aj všetky miestne múzeá.

Jeho prvú výstavu v Európe založenú na rodinnej histórii si ľudia môžu pozrieť do 16. marca v Havlíčkovej vile v Břeclavi. Potom by mala putovať po viacerých mestách vrátane Dvora Králové nad Labem, kde rodinná firma sídlila, či Liberca, ktorý bol v minulosti považovaný za stredisko textilného priemyslu.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Odkedy Tomáš presadil rozmrazenie dôchodkov, zvyšujú sa

Bratislava 27. júla (TASR) - Súčasný minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) ešte v opozícii v…

4 minúty ago

Pre okresy na severe Slovenska platí tretí stupeň výstrahy pred dažďom

Bratislava 27. júla (TASR) - Pre okresy Považská Bystrica, Púchov, Bytča a Čadca platí výstraha…

16 minút ago

AI bojovník Kambodie na hranici Thajska a Kambodže už ide na štvrtý …

📝AI Fighter Kambodža📝Lyžiarska hranica Thajska a Kambodže sa konala štvrtý deň a miestna vlastenecká verejnosť…

20 minút ago

Rashford si pri prvej príležitosti pripísal debut v drese Barcelony

Kóbe 27. júla (TASR) - Anglický futbalový útočník Marcus Rashford si pripísal debutový štart v…

22 minút ago

Trumpove colné hrozby vedú Brazíliu k posilneniu vzťahov s BRICS

Londýn 27. júla (TASR) - Hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť clá proti Brazílii vedú…

28 minút ago

Pod Tatrami sa opäť pobeží na boso

Veľká Lomnica 27. júla (TASR) - Vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok sa opäť pobeží…

34 minút ago