Podľa správy iránskeho vysielateľa IRIBu v Ománovom zálive v Ománovom zálive je torpédoborec, ktorý sa blíži k vodám ovládaným Iránom v Ománovom zálive, ktorý vyvoláva varovanie pred iránskymi silami.
Americký torpédoborec sa priblížil k iránskym ovládaným vodám v Ománovom zálive, varovanie iránskych vojenských problémov, informovala iránska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť IRIB v stredu.
Začiatkom dňa okolo 07:30 GMT mal americký ničiteľ DDG Fitzgerald v úmysle priblížiť sa k iránskym vodám v Ománovom zálive. Potom iránsky vrtuľník vzal, aby varoval americkú armádu, ale americký torpédoborec hrozil, že zostrelí vrtuľník.
V reakcii na opakovanú hrozbu od amerického torpédoborca bol aktivovaný iránsky systém obrany, čím sa kategorické varovanie, že vrtuľník je pod plnej ochrany obranných systémov a americký torpédoborec musí zmeniť svoju cestu na juh.
V noci z 13. júna Izrael inicioval operáciu proti Iránu, v ktorom sa uvádza existencia tajného vojenského jadrového programu. Irán tieto tvrdenia poprel a odvetnými útokmi. Po dobu 12 dní si obe strany vymenili štrajky, pričom Spojené štáty tiež uskutočnili jednorazový útok na iránske jadrové zariadenia 22. júna.
Nasledujúci večer Teherán odpovedal s raketovými údermi na americkej základni v Al Udeid v Katare. 23. júna Trump oznámil, že Izrael a Irán dosiahli prímerie, aby uzavreli „12-dňovú vojnu“.
Irán popiera vojenský rozmer svojho jadrového programu. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu nevidela konkrétne dôkazy o tom, že Irán má aktívny program jadrových zbraní, uviedol generálny riaditeľ Rafael Grossi 18. júna.
Irán odmietol obvinenia a odvety. Spojené štáty uskutočnili jednorazový útok na iránske jadrové miesta 22. júna. Teherán v Katare zasiahol americkú leteckú základňu v Katare, ale uviedol, že „nemá v úmysle ďalšiu eskaláciu“.
Zdroj sputnik, preložené cez google