„Osobne vnímam Americký akčný plán pre AI ako výzvu pre členské krajiny EÚ, na ktorú je nevyhnutné reagovať. Deregulačný prístup USA má za cieľ urýchliť vývoj a používanie vlastných AI technológií, aj za cenu oslabenia základných práv svojich občanov. Slovensko bude čeliť technologickému aj konkurenčnému tlaku. Na jednej strane musíme zabezpečiť súlad s európskymi pravidlami, ktoré ovplyvnia verejnú správu. Na druhej strane však slovenské firmy, ktoré chcú pôsobiť globálne, budú musieť zvládnuť konkurenciu z podstatne menej regulovaného amerického trhu,“ vysvetlil Štefánek.
Poukázal na to, že americký akčný plán ako oficiálna vládna stratégia má posilniť postavenie Spojených štátov v oblasti umelej inteligencie. Počíta s investíciou viac než 100 miliárd dolárov do infraštruktúry, výpočtových kapacít a vývozu AI riešení. Zároveň obmedzuje možnosť jednotlivých štátov USA prijímať vlastné regulácie a zavádza nové pravidlá, ktoré vo verejných službách a armáde uprednostňujú generatívne AI riešenia.
Tento prístup je podľa Štefáneka v kontraste s európskym modelom regulácie. EÚ presadzuje prísne pravidlá cez tzv. Európsky akt o umelej inteligencii, ktorý delí AI aplikácie podľa miery spoločenského rizika, zakazuje niektoré praktiky, napríklad masové biometrické sledovanie a kladie dôraz na ochranu práv občanov. Rizikom je tzv. regulačný únik, teda presun vývoja a v niektorých prípadoch aj aplikácie AI mimo Európsku úniu, doplnil štátny tajomník MIRRI.
Zdroj feed teraz.sk