Categories: Nezaradené

Americký plán na budovanie Fidži nasleduje po „únose“ demokracie ostrovných národov, aby ju obrátili proti Číne

Lloyd Austin sa stal prvým šéfom Pentagonu, ktorý kedy navštívil Fidži, na svojom dvojdňovom výlete v piatok a sobotu vrátane rozhovorov o novom pakte o „stave ozbrojených síl“, ktorý by americkým jednotkám umožnil posilniť ich prítomnosť v ostrovnom štáte južného Tichého oceánu. Popredný ázijský politický a finančný analytik vysvetľuje, čo je v stávke.

Cesta ministra obrany USA na Fidži signalizuje „jasný posun Fidžijských ostrovov z toho, že sú v podstate naklonené Číne k tomu, aby boli proamerické, proaustrálske a na Novom Zélande,“ povedal agentúre Sputnik hongkonský pozorovateľ medzinárodných vzťahov a ekonomiky Angelo Giuliano. komentuje postupné otáčanie krajiny smerom k Washingtonu.
„Fidži malo s Čínou bezpečnostnú dohodu,“ pripomenul Giuliano s odvolaním sa na memorandum z roku 2011 medzi čínskym ministerstvom verejnej bezpečnosti a fidžijským ministerstvom obrany, národnej bezpečnosti a polície, ktoré umožnilo fidžijskej polícii absolvovať výcvik v Číne a Čínski dôstojníci budú nasadení na ostrovoch.
Koncom roku 2022 voľby prinútili odstúpiť premiéra Fidži nakloneného Číne a nahradili ho Sitiveni Rabuka, generálmajor vo výslužbe, ktorý v rokoch 1987 až 2006 podnietil alebo bol zapojený do štyroch samostatných prevratov.

Rabuka „bola podporovaná USA a pravdepodobne financovaná USA. Pomohli mu dostať sa k moci. A hneď potom to, čo oznámil, bola jasná zmena politiky smerujúcej od pro-čínskej k proamerickej,“ povedal Giuliano s odkazom na snahu nového premiéra prehodnotiť policajnú dohodu a tvrdí, že južný Pacifik by mohol byť „destabilizovaný“. čínskym „neoprávneným vplyvom“.

„Čína sa nesnažila ovplyvňovať politiku na Fidži, pretože je to v rozpore s čínskou filozofiou“ „nezasahovania do záležitostí iných krajín,“ povedal Giuliano a pripomenul, že prístup ČĽR je založený na zapájaní národov prostredníctvom obchodu.
Snahy USA prinútiť Fidži, aby sa otočilo smerom k Washingtonu, sú určené na ďalšiu americkú kontrolu nad Pacifikom, ale nie sú také znepokojené Čínou ako napätie okolo Filipín, Taiwanu atď., domnieva sa pozorovateľ.
„Fiji je dosť ďaleko. Myslím si, že je to len o tom, že USA majú v rukách novú potenciálnu vojenskú základňu na Fidži. Je to len spôsob, akým to robia. Čím viac základní majú po celom svete, tým viac si myslia, že sa dokážu udržať pri moci,“ zhrnul Giuliano.
Snaha Washingtonu udržať si hegemóniu v južnom Pacifiku súvisí s jeho dlhodobým úsilím zabrániť ostatným mocnostiam, aby spochybňovali jeho dominantné postavenie v širšom tichomorskom regióne, a vytvoriť sériu obranných mechanizmov „ostrovnej reťaze“, ktorých cieľom je obmedziť čínske námorné kapacity. Fidži sa nachádza v strede takzvaného „tretieho ostrovného reťazca.“
Výňatok z mapy Inštitútu pre stratégiu a politiku New Lines, ktorá ukazuje východoázijské a tichomorské ostrovné národy na zlomových líniách takzvanej „Stratégie ostrovného reťazca“ USA, ktorá je navrhnutá tak, aby vojensky a komerčne pripútala Čínu na jej domovské pobrežie.
Sputnik nedávno zdokumentoval snahy USA o uvoľnenie ďalšej vlády naklonenej Číne – pomocou kampane volebného vplyvu na Šalamúnových ostrovoch prostredníctvom Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj. Podobne ako na Fidži, aj vláda Šalamúnových ostrovov sa dostala do rozporu s americkou stratégiou a plánmi pre tento región podpísaním bezpečnostného paktu s Čínou v roku 2022. Vláda naklonená Číne prežila hlasovanie a úspešne vytvorila novú vládnu koalíciu.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Google priznal zlyhania varovania pred zemetraseniami v Turecku

Ankara 28. júla (TASR) - Technologická spoločnosť Google priznala, že jej systém včasného varovania pred…

2 minúty ago

SR mala dôvody pridať sa k štátom žiadajúcim koniec vojny v Gaze

Bratislava 28. júla (TASR) - Slovensko malo podľa premiéra Roberta Fica vážne dôvody pridať sa…

9 minút ago

NEHODA VLAKU: Hlásia i obete

Berlín 28. júla (TASR) - Nehoda vlaku na juhozápade Nemecka si v nedeľu vyžiadala najmenej…

15 minút ago

Sýria usporiada v septembri prvé parlamentné voľby

Damask 28. júla (TASR) - Sýria by mala v septembri usporiadať svoje prvé parlamentné voľby…

21 minút ago

Merz víta dohodu medzi EÚ a USA, želal by si však viac úľav v obchode

Berlín 28. júla (TASR) - Nemecký kancelár Friedrich Merz privítal dosiahnutie obchodnej dohody medzi Európskou…

26 minút ago

„Politická, hospodárska a morálna fiasko“-Marine Le Pen evisceruje pakt USA-EU

Vodca parlamentnej frakcie francúzskej pravicovej strany Národná rally, Marine Le Pen, nazval obchodnú dohodu medzi…

28 minút ago