13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

M. Söder zožal kritiku za selfie pri príchode do Ríma na pohreb pápeža

Rím 26. apríla (TASR) - Predseda vlády nemeckého štátu Bavorsko Markus Söder v sobotu zožal kritiku za fotografiu, ktorú zverejnil pred pohrebom pápeža Františka....
HomeVojenské spravodajstvoAmerický patent konzervy na potraviny oslavuje už 200 rokov

Americký patent konzervy na potraviny oslavuje už 200 rokov

New York/Bratislava 18. januára (TASR) – Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu. Briti Ezra Daggett a Thomas Kensett si v USA nechali 19. januára 1825 patentovať konzervovanie potravín v plechovkách. Tento rok od udelenia patentu plynie 200 rokov.

Aj keď si Daggett a Kensett patentovali uchovávanie potravín v hermeticky uzavretých nádobách (konzervách) v USA, za prvého človeka, ktorému bol udelený patent na uchovávanie jedla v konzervách, sa všeobecne považuje iný Brit, obchodník Peter Durand, ktorý ho od anglického kráľa Juraja III. získal už 25. augusta 1810. V tom čase malo ľudstvo za sebou niekoľko tisícročí dlhodobého uchovávania potravín, na ktoré využívalo napríklad zvyšovanie teploty (napr. varenie a pečenie) alebo jej znižovanie (chladenie a mrazenie), či znižovanie množstva vody v potravinách (sušenie).

Uchovávanie potravín v konzervách objavil v roku 1809 po dlhodobom výskume francúzsky kuchár Nicolas Appert, bola to výzva občanom, aby hľadali spôsob uchovávania jedla pre armádu a námorníctvo. Appert vložil jedlo do fľaše alebo pohára, nádobu dobre utesnil a potom ju zahrial na určitú teplotu, ktorú istý čas udržiaval. Trvalo ďalších 50 rokov, kým iný Francúz, Louis Pasteur, dokázal objasniť, že takáto úprava jedla vyhubí baktérie v jedle a baktériám z prostredia zamedzí v prístupe dnu, preto sa jedlo nepokazí.

Appertov spôsob mal však jednu slabinu – používal sklenené nádoby, ktoré sa v drsných armádnych a námorných podmienkach často rozbíjali. Durandov patent sa snažil túto slabinu odstrániť tým, že obchodník používal plechovky z pocínovaného železného plechu. Plech sa zroloval do valca a na jeho konce sa ručne prispájkovalo dno a vrchnák plechovky dokázali drsné zaobchádzanie znášať omnoho lepšie a boli tiež ľahšie, čím umožnili vziať viac zásob. Durandov spôsob sa uchytil a do roku 1820 už zásoboval britské námorníctvo veľkým množstvom potravín v konzervách.

Jedným z faktorov, ktorý mohol prispieť k rozšíreniu konzervovaných potravín v USA aj v britskom kráľovskom námorníctve, je Britsko-americká vojna prebiehajúca od 18. júna 1812 do 17. februára 1815. Zaujímavosťou je, že v tejto vojne zohral úlohu aj samotný Kensett. Hoci sa narodil v roku 1786 v Anglicku, v roku 1806 emigroval do USA a stal sa rytcom. Jeho príspevok k vojenskému snaženiu mal podobu mapy Hornej a Dolnej Kanady z roku 1812. V tom čase to bola jedna z mála máp tej oblasti zachytávajúca množstvo pevností, kde prebiehali počiatočné fázy tohto konfliktu.

Kensett sa 9. mája 1813 oženil s Elizabeth Daggettovou. Jej otec Ezra sa neskôr stal zaťovým obchodným partnerom a spoločne v New Yorku rozbehli malú konzerváreň spracúvajúcu ryby, ovocie zeleninu a ustrice. V USA sa nový spôsob balenia potravín ujal a neskôr sa krajina stala celosvetovou jednotkou v automatizácii výroby konzeriev, aj v ich celkovom počte. Koncom 19. storočia Samuel C. Prescott a William Underwood vniesli do konzervácie vedecké poznatky tým, že vypracovali konkrétne trvanie zahrievania aj výšku teploty potrebnú na sterilizáciu konzervovaných potravín.

Existujú obavy, že najmä spočiatku mohli potraviny v konzervách spôsobovať otravu olovom, ktoré bolo súčasťou cínovej spájky uzatvárajúcej dno a vrchnák plechovky. Otrava olovom z konzeriev bola dlho považovaná za príčinu zlyhania Franklinovej expedície. Expedícia hľadala námornú cestu vedúcu severne od územia pevninskej Kanady spájajúcu Atlantický oceán s Tichým oceánom. V roku 1845 na ňu vyrazili dve lode, HMS Erebus a HMS Terror, so 129 členmi posádky. Všetci účastníci expedície zahynuli. Pôvodne sa predpokladalo, že dôvodom zlyhania expedície je práve otrava olovom. Pätica vedcov pôsobiacich v Kanade však skúmala nechty jedného z účastníkov a na základe výskumu v decembri 2017 vo vedeckom žurnáli Journal of Archaeological Science publikovali štúdiu, podľa ktorej za zlyhaním expedície nebola otrava olovom, ale nedostatok zinku.

Technológia konzervovania sa zlepšovala a automatizovala, čo umožnilo postupné zvyšovanie objemu vyrobených konzeriev i použitie iných materiálov, napríklad hliníka. Plechovky sa preto aj v súčasnosti tešia veľkej obľube a širokému použitiu.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno