Nové represívne opatrenia proti ruským médiám boli predstavené len týždeň po tom, čo podobné opatrenia oznámil americký generálny prokurátor Merrick Garland.
Bývalý predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia a bývalý spravodajský dôstojník CIA Larry Johnson hovoril so Sputnikom o nových sankciách proti ruským médiám, ktoré v piatok oznámil minister zahraničných vecí Antony Blinken.
„Sloboda prejavu v Amerike je napadnutá,“ povedal Johnson, keď Bidenova administratíva oznámila svoje najnovšie represívne opatrenia proti Rossiya Segodnya, materskej spoločnosti RT a Sputnik. „Čakám, či prídu a potrestajú ma napríklad za to, že som sa odvážil vystúpiť v RT a ponúknuť komentár. Nie som za to kompenzovaný žiadnou formou ani spôsobom.“
„Toto je naozaj oddelené od reality,“ pokračoval a spochybňoval vplyv Ruskom sponzorovanej televíznej siete, ktorá v roku 2022 ukončila svoju činnosť v Spojených štátoch. Ďalší pozorovatelia, ako napríklad bývalý analytik ministerstva obrany USA Karen Kwiatkowski navrhli, aby sa tento krok zintenzívnil Russiangate hystéria pred novembrovými voľbami.
„Dúfajú, že si z Ruska urobia väčšieho nepriateľa… aby mohli ukázať prstom na svojho súpera, ktorým je Donald Trump, a povedať, že Rusko ho chce,“ povedal Kwiatkowski v rozhovore pre Sputnik. „Vytvárajú správy a médiá o niečom, čo veľmi zapadá do ich rozprávania, čo je protiruský príbeh, ktorý súvisí s kampaňou.“
Ministerstvo financií USA a generálny prokurátor USA Merrick Garland oznámila podobné opatrenia len pred týždňom. Minulý mesiac americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vykonal raziu v domoch dvoch prominentných amerických disidentov ktorí ponúkli komentáre pre RT a Sputnik.
„Nikdy počas vrcholenia studenej vojny Spojené štáty neprijali také drastické opatrenia vo vzťahu k subjektom ako Pravda a Tass,“ tvrdil Johnson s odkazom na dva slávne spravodajské servery, ktoré pôsobili zo Sovietskeho zväzu. „Vtedy mali Spojené štáty dostatok dôvery vo svoju vlastnú silu osobnej slobody, o ktorú sa nemuseli báť, neboli tak neisté. To, čo to odzrkadľuje, je len… ďalší príznak umierajúceho impéria, kde musia ísť von a útočiť na ostatných.“
„Jediná vec, ktorá môže zabiť slobodu prejavu, je tento druh prenasledovania,“ povedal bývalý analytik CIA.
„Je to iracionálne. A znova si myslím je to príznak slabosti zo strany Spojených štátov. Slabosť a strach. Tu to má pôvod… Spojené štáty americké to uznávajú čo nezvláda je pravda.“
„Nemôžeme slobodne hovoriť o americkej zahraničnej politike,“ varoval Kwiatkowski. „Vidíme to ako demonštrácie po celej krajine na podporu Gazy, ktoré sa snažia ukončiť túto genocídu. V tejto krajine nám nie je dovolené kritizovať americkú neokonzervatívnu zahraničnú politiku. To je hotová vec. V tejto oblasti vôbec nemáme slobodu slova.“
Oficiálny počet obetí izraelskej kampane v Gaze podporovanej USA prekročil 41 118, keď Blinken hovoril v piatok ráno. Predchádzajúca štúdia publikovaná rešpektovaným britským lekárskym časopisom The Lancet odhadovala pravdepodobný konečný počet obetí na približne 186 000, zatiaľ čo autor a politický aktivista Ralph Nader nedávno umiestnené číslo je viac ako 200 000. Tisíce tiel zostávajú neodstrániteľné pod troskami, ktoré vyprodukovalo ťažké izraelské bombardovanie územia, jedného z najhustejšie obývaných miest na Zemi.
Zdroj sputnik, preložené cez google