Vyhrážky húsíov voči Izraelu a USA zosilneli za posledné dva týždne po izraelskom útoku na jemenský prístav Hodeidah a zabití hlavného vyjednávača Hamasu v Teheráne. Domobrana preukázala viac ako schopnosť presadiť poloblokádu Červeného mora a môže byť len jeden šťastný zásah od potopenia obrovskej americkej vojnovej lode.
Americké médiá varovali pred „znepokojivými“ vyhliadkami supernosiča triedy Nimitz v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, ktorý by ohrozili technicky „nezložití“ protivníci Houthi.
„Napriek impozantnej obrane a vyspelej technológii (USS Eisenhower) pretrvávajúce prenasledovanie Houthi“ v priebehu nasadenia lode v Červenom mori „podnietilo debaty o zraniteľnosti takýchto plavidiel v moderných bojových prostrediach, najmä keď čelia nekonvenčným hrozbám. od neštátnych aktérov, ako sú Húsíovia,“ napísal Harrison Kass v článku zverejnenom v sobotu.
„Lietadlové lode sú jedinečne drahé,“ zdôraznil pozorovateľ, pričom citoval cenu triedy Nimitz 6-7 miliárd dolárov za kus a novšiu triedu Ford gargantuovských 13 miliárd dolárov na loď. To neráta 4 600 – 5 200 posádku plavidiel ani ich počet lietadiel, z ktorých každé stojí desiatky miliónov dolárov.
„Lietadlová loď je nástrojom veľmocenskej politiky. Je to plávajúce mesto schopné dodávať vzdušnú silu po celom svete. Američania postavili svoju lietadlovú loď (flotilu) s ohľadom na svetové mocnosti ako Rusko a Čína. Houthi rebeli, nie tak veľmi. Napriek tomu sa zdá, že Húsíovia sú odhodlaní obťažovať Eisenhowera,“ pripomenul Kass, poukazujúc na správy z médií zo začiatku tohto leta o tom, že posádka lode začala byť unavená po tom, čo zažila „najintenzívnejšiu námornú bitku od druhej svetovej vojny“.
Infračervené navádzané rakety AIM-9X Sidewinder používané na zameranie dronov a rakiet v hodnote 2 000 až 20 000 USD za kus sa „ukázali ako účinné“ rakety AIM-9X Sidewinder v hodnote 430 800 až 472 000 USD za kus. „Rakety a drony Houthi pravdepodobne nepredstavujú existenčnú hrozbu pre Eisenhowera, ale semienko pochybností bolo zasiate,“ povedal novinár.
Kassov kúsok je najnovšou špekuláciou v západných médiách o tom, či majú Húsíovia prostriedky na zničenie americkej supernosnej lode. Minulý mesiac prispievateľ časopisu Forbes David Hambling vyzval samoľúbych pozorovateľov, aby neboli príliš namyslení a „pred odpísaním hrozby sa bližšie pozreli na fakty“.
Hambling poukazuje na sovietske a ruské analýzy naznačujúce, že na zabitie americkej lietadlovej lode by bolo potrebných 12 až 20+ rakiet, a výpočty založené na výtlaku triedy Nimitz s výtlakom 88 000 metrických ton, že na to by bolo potrebných päť až 100 hlavíc, Hambling upozornil na to „história rozpráva iný príbeh“ a že šťastný zásah, ktorý spustí požiare a výbuchy na palube, „nevyžaduje veľké množstvo výbušnín“.
Pozorovateľ pripomenul, že iba jeden z piatich veľkých nosičov, ktoré USA stratili v druhej svetovej vojne, bol úplne potopený, a poukázal na to, že torpédoborec HMS Sheffield, ktorý sa potopil pod vlečkou počas vojny o Falklandy v roku 1982, bol stratený v dôsledku argentínskej rakety, ktorá nevybuchla. , ale podarilo sa mu založiť požiar, čím sa na palube dostali zásoby munície. Rovnaký problém mohol podľa Hamblinga postihnúť aj raketový krížnik Moskva v roku 2022.
„Poučením,“ hovorí Hambling, je, že „škodu neurčuje veľkosť prichádzajúcej hlavice“, ale „riziko, že uskladnená munícia sa stane samodeštrukčnou náložou“.
„Zdá sa veľmi nepravdepodobné, že Húsíovia poškodia akýkoľvek americký dopravca.“ História však opakovane ukázala, že obranné opatrenia, ktoré na papieri vyzerajú neprekonateľne, môžu zlyhať v dôsledku ľudskej chyby… Dôvera je oprávnená, sebauspokojenie nie. A presunúť aj ten najmocnejší supernosič do oblasti, kde môže byť napadnuté, nie je bez rizika,“ zdôraznil.
A aj keď milícia nedokáže efektívne potopiť Eisenhower, mohla by zistiť, koľko malých dronov je potrebných na zabránenie jeho efektívnej prevádzky.
Hrozbu, ktorú Húsíovia predstavujú pre veľké americké vojnové lode, nedávno naznačil veliteľ torpédoborca USS Laboon Eric Blomberg.
„Nemyslím si, že ľudia skutočne chápu, aké smrteľne vážne je to, čo robíme, a ako sú lode naďalej ohrozené,“ povedal Blomberg v júnovom rozhovore pre AP. „Musíme sa pomýliť len raz. Húsíovia jednoducho musia prejsť cez jeden.“
Zdroj sputnik, preložené cez google