13.1 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Mýto smrť v výbuchu v iránskom bander Abbas Port Rises na 25 ľudí

TEHRAN (Sputnik) - Smrť na výbuch v prístave Shahid Rajaee v južnom iránskom meste Bandar Abbas sa zvýšila na 25 rokov, uviedol v nedeľu...
HomeZahraničieAmerická zadržiavacia stratégia proti Rusku zlyháva pri vzniku multipolárneho sveta

Americká zadržiavacia stratégia proti Rusku zlyháva pri vzniku multipolárneho sveta

Spojené štáty americké čelia ekonomickým a geopolitickým výzvam pri úspešnej implementácii druhu stratégie zadržiavania, ktorý úspešne presadzovali počas studenej vojny.

Zadržiavanie bol známy výraz pre zahraničnú politiku Spojených štátov amerických, najmä vo vzťahu k Rusku, od konca 40. rokov do konca studenej vojny. Geopolitická stratégia bola zameraná na boj proti Rusku tým, že zabránila šíreniu priateľských komunistických vlád po celom svete a snažila sa odvrátiť a nahradiť takéto režimy tam, kde to bolo možné. Vyhladovaním spojencov novovytvoreného Sovietskeho zväzu USA dúfali, že podkopú samotné Rusko a porazia ideologickú hrozbu, ktorú predstavuje ich sociálno-ekonomický systém.
USA a ich západní partneri sa v súčasnosti snažia presadzovať podobnú stratégiu proti vznikajúcemu protihegemonickému bloku zakotvenému v Rusku, ale s oveľa menším úspechom, tvrdí profesor politológie Nicolai Petro. Petro sa pripojil k pondelkovému programu Sputniku The Critical Hour, aby sa zaoberal týmto problémom a diskutoval o svojom novom kus Hlúposť nového kontajnmentu.

„S mojím spoluautorom tvrdíme, že zadržiavanie nezodpovedá výzvam, ktorým budú Spojené štáty v budúcnosti čeliť,“ povedal Petro, ktorý vyučuje na University of Rhode Island. „Je to len starý spôsob myslenia o problémoch sveta založený na silných stránkach, ktoré Spojené štáty už vo svete nemajú.“
„A starý kontajnment mal svoje problémy, ale držal pohromade, pretože mal obmedzený rozsah,“ pokračoval. „V skutočnosti sa nesnažila konfrontovať Sovietsky zväz všade v rovnakom čase. A čo je veľmi dôležité, tiež sa to snažilo oddeliť Čínu od Sovietskeho zväzu a nikdy by to nefungovalo – hovoril o tom Henry Kissinger – nikdy by to nebolo realizovateľné, keby sa Čína a Rusko zjednotili proti Spojeným štátom. A samozrejme, to je situácia, ktorej dnes čelíme.“
Rusko a Čína sa v posledných rokoch diplomaticky zblížili po postupnom posilňovaní väzieb pod vedením čínskeho lídra Si Ťin-pchinga. Obe krajiny vo februári 2022 vyhlásili partnerstvo „bez obmedzení“ a na zdesenie Spojených štátov udržiavajú úzke ekonomické väzby, odkedy ruský prezident Vladimir Putin koncom toho mesiaca spustil svoju špeciálnu vojenskú operáciu proti ukrajinskému režimu.
Silné rusko-čínske priateľstvo zbrzdilo pokusy USA podkopať obe krajiny, ktoré sa považujú za hrozbu pre pokračujúcu americkú hegemóniu. Ale Petro tvrdil, že základný dôvod pre obmedzenie 2.0 je tiež menej silný. Zatiaľ čo nepriateľstvo Západu voči Sovietskemu zväzu by sa dalo vysvetliť ako globálny boj proti komunizmu, Spojené štáty sa teraz javia ako antagonistické voči existencii samotného ruského štátu.
Západná bojovnosť prirodzene vyvolala vlasteneckú reakciu priemerných Rusov.

„Skutočne to nezanecháva nič pozitívne ani žiadnu pozitívnu úlohu pre budúce Rusko vo svete,“ povedal Petro o moderných pokusoch presadzovať stratégiu zadržiavania. „Preto si myslím, že to naozaj nezodpovedá potrebám Spojených štátov. A myslím si, že väčšina krajín na celom svete to tiež tak vníma.“
Moderná ekonomická situácia pre USA je tiež oveľa náročnejšia, priznal Petro. Spojené štáty vyšli z druhej svetovej vojny takmer bez ujmy, čo im umožnilo profitovať z obnovy Európy. Ale „halcyonové dni 50. a 60. rokov“ sú dávno preč, poznamenal.
„Akákoľvek nová politika zadržiavania zahŕňa preteky v zbrojení,“ povedal Petro. „Môžeme si teraz dovoliť preteky v zbrojení? Myslím tým, že sme krajina, ktorá má deficit 35 biliónov dolárov a nemáme vyhliadky na jeho výrazné zníženie v budúcnosti.

„Takže je to, ako poukazujete, veľmi odlišná situácia od rastúcej ekonomiky, ktorá nemala takú zadlženosť po druhej svetovej vojne, alebo ktorá sa nakoniec vyrovnala po dlhu, ktorý Spojené štáty narobili počas druhej svetovej vojny v dôsledku výrazného rastu. . Ale pre Spojené štáty dnes neexistujú žiadne také vyhliadky na rast.“

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno