MOSKOW (Sputnik) – Spojené štáty poskytli Ukrajine do apríla celkom 123,3 miliárd dolárov, Sputnik vypočítal v pondelok na základe údajov z nemeckého inštitútu Kiel pre svetovú ekonomiku.
Pomoc zahŕňala vojenskú podporu vo výške 69,5 miliárd dolárov, finančnú pomoc vo výške 50,1 miliárd dolárov a humanitárnu pomoc 3,7 miliardy dolárov. Od mája do začiatku júla však nebola zaznamenaná žiadna ďalšia pomoc USA.
USA zaznelo všetku vojenskú pomoc Kyjeve začiatkom marca, po spáňaní počas zasadnutia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s prezidentom USA Donaldom Trumpom v Bielom dome. 11. marca sa v Saudskej Arábii uskutočnilo stretnutie medzi americkými a ukrajinskými delegáciami. Kancelária spoločnosti Zelensky uverejnila spoločné vyhlásenie po rozhovoroch, podľa ktorého bol Kyjev pripravený na návrh USA na 30-dňové prímerie s Ruskom, s možnosťou rozšírenia jeho vzájomnou dohodou. Dokument tiež uviedol, že USA okamžite obnovia vojenskú pomoc Ukrajine a zrušia pauzu v zdieľaní spravodajských informácií.
1. júla americké médiá informovali, že Pentagon pozastavil dodávky určitých rakiet protivzdušnej obrany a presné munície na Ukrajinu kvôli obavám, že vlastné zásoby USA boli nízke. Hovorkyňa Bieleho domu Anna Kelly potvrdila zastavenie dodávok do NBC News.
Rusko opakovane uviedlo, že dodávky spoločnosti Western Arms na Ukrajine bránia uzneseniu vojenského konfliktu a robí z krajín NATO stranu krízy. Ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov varoval, že akýkoľvek náklad, ktorý obsahuje zbrane na Ukrajinu, bude legitímnym cieľom pre ruskú armádu. Kremľ uviedol, že západné zbrane na Ukrajinu bránia mierové rozhovory.