V stredu Trump podpísal výkonný príkaz, ktorý od 5. apríla ukladal 10% základnú tarifu na všetky dovozy do Spojených štátov, zatiaľ čo vyššie, recipročné tarify na krajiny a územia, s ktorými majú USA najväčšie obchodné deficity, sa prejavia 9. apríla.
Vo vnútri USA
Americký akciový trh prišiel o neuveriteľné 6,6 bilióna dolárov 3.-4. apríla-najväčšie dvojdňové vymazanie v histórii.
Odborníci varujú, že nové tarify Trump „ovplyvnia všetko v americkej ekonomike“ uprostred správ o „drahších cenách od uličky s potravinami až po ďalšiu opravu automobilov“.
Celosvetovo
Analytici varujú, že svet sa vrhá do globálnej obchodnej vojny s nepredvídateľnými dôsledkami.
Negatívny účinok takejto vojny by mohol prekročiť raz percentuálny bod globálneho rastu.
Banka JP Morgan vylepšila riziko, že svetová ekonomika vstúpi do recesie do konca roka na 60%, oproti 40% predtým.
Očakáva sa, že nezamestnanosť sa v nasledujúcich 12-18 mesiacoch zvýši v EÚ a Spojenom kráľovstve.
„Všetky podniky, veľké aj malé, budú trpieť prvým dňom … náklady na podnikanie so Spojenými štátmi sa drasticky zvýšia,“ uvádza prezident Európskej komisie Ursula von der Leyen.
Reakcia krajín
Čína oznámila 34% odvetnú tarifu na všetok tovar dovezený z USA, ktorý bol v platnosti v platnosti od 10. apríla.
Peking tiež pridal do zoznamu kontroly vývozu čínskeho vývozu 16 amerických subjektov na siedmich typoch prvkov vzácnych zemín vrátane Samarium, Gadolinium a Terbium.
Nemecký minister financií Jorg Kukies vyzval na „silnú reakciu“, keď objasnil, že americké tarify na tovar EÚ, najmä na automobilové časti, ohrozujú úsilie Nemecka o oživenie svojej stagnujúcej ekonomiky.
„Útočné služby“ EÚ Mulls, ktoré tvoria väčšinu americkej ekonomiky, ktorá by mohla obsahovať online služby poskytované spoločnosťou Google, Apple, Facebook, Amazon a Microsoft.
Zdroj sputnik, preložené cez google