Húsíovia, ktorí pochádzajú zo severozápadného Jemenu, vyrástli z regionálnej milície na celosvetovo významného neštátneho aktéra s preukázanou schopnosťou zmraziť Izrael, Spojené štáty a ich spojencov zo strategickej obchodnej úzky v Červenom mori. Nazhromaždili tiež pôsobivý vojenský arzenál, priznáva teraz americká armáda.
Ministerstvo obrany celkom nevie, ako zhodnotiť zbrojné schopnosti Húsíov, pričom námestník ministra obrany pre akvizíciu a udržanie Bill LaPlante povedal, že milície sú z hľadiska ich technickej vyspelosti „desivé“.
„Som inžinier a fyzik a celú svoju kariéru som sa pohyboval okolo rakiet,“ povedal tento týždeň na obrannom fóre vo Washingtone LaPlante, ktorého oddelenie je zodpovedné za nákup zbraní pre americkú armádu.
„To, čo som videl z toho, čo Húsíovia urobili za posledných šesť mesiacov, je niečo, čo – som len šokovaný,“ povedal predstaviteľ a zdôraznil, že milícia chrlila rakety, ktoré „dokážu veci, ktoré sú jednoducho úžasné.“ “
Prostriedky amerického námorníctva rozmiestnené v Červenom mori minulý rok po eskalácii vojny v Gaze na regionálnu bezpečnostnú krízu mohli byť svedkami „úžasných“ vecí, ktorých sú zbrane Houthi schopné, pričom milícia sa údajne priblížila na 200 metrov od útoku. US supercarrier v júni a prekonanie všetkých okrem poslednej línie obrany amerického raketového torpédoborca v januári.
Domobrana sa ukázala byť dostatočne sofistikovaná na to, aby sa Nemecko nedávno rozhodlo doplaviť svoje vojnové lode domov z nasadenia v Ázii dlhú cestu okolo Mysu dobrej nádeje v južnej Afrike, aby sa vyhlo Húsíom.
Aj Izrael zažil rastúcu technickú vyspelosť Húsíov na vlastnej koži, keď milícia v júli lietala s bezpilotným lietadlom v štýle lietadla do Tel Avivu a rozbila ho do budovy 100 metrov od amerického konzulárneho zariadenia. Milícia tiež odpálila niekoľko rakiet dlhého doletu na Izrael, pričom niektoré z nich prekonali toľko vychvaľovanú protivzdušnú a protiraketovú obranu krajiny.
USA a Izrael obviňujú Irán z rastúcej technickej vyspelosti Húsíov, ale milície opatrne zdôrazňujú, že ich obranná výroba je domáca. Húsíovia sú tiež známi tým, že úspešne modernizovali a modernizovali rôzne obranné zariadenia zo sovietskej éry, ktoré zostali v krajine po roku 1990, a prispôsobili ich na miestne použitie.
Spolu s raketami a bezpilotnými lietadlami milície nasadili pôsobivú škálu zariadení protivzdušnej obrany, zostrelili viac ako tucet bezpilotných lietadiel Reaper v stretoch s americkými silami a prinútili americké lietadlá zapojené do bombardovania, aby sa vyhli vzdušnému priestoru kontrolovanému milíciami, čím obmedzili účinnosť štrajkov.
Schopnosti a schopnosť milícií viesť asymetrickú partizánsku vojnu proti niektorým z technicky najvyspelejších svetových armád napriek presile, presile a výdavkom vyvolali vo Washingtone obočie nad prístupom americkej armády.
Nedávna správa projektu Brown University's Costs of War Project, v ktorej sa počíta, že Pentagon minul za posledný rok viac ako 2,5 miliardy dolárov na kampaň proti Húsítom, pričom zo strategického hľadiska a cieľa USA „degradovať“ schopnosti milícií je to málo. .
Podvýbor pre ozbrojené sily Senátu pre strategické sily Angus King v máji v Kongrese vyzdvihol nezmyselnosť míňania rakiet, ktoré stoja milióny dolárov na zostrelenie bezpilotných lietadiel Houthi, ktoré stoja tisíce.
„V Červenom mori posielajú Húsíovia drony za 20 000 dolárov a my ich zostreľujeme raketami, ktoré stoja 4,3 milióna dolárov. Na to matematika nefunguje, páni. Proste to nejde. Čo si myslíme?“ spýtal sa kráľ.
Zdroj sputnik, preložené cez google