20.3 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ktorých zahraničných vodcov sa zúčastnia prehliadky V-Day v Moskve?

Tento rok si pripomíname 80. výročie víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne a porážku nacistického Nemecka, pripomínané na celom svete. Napriek varovaniam EÚ...
HomeNezaradenéAmeričania odsúdení za plán prevratu v Kongu, pripomínajúci históriu zasahovania USA do...

Američania odsúdení za plán prevratu v Kongu, pripomínajúci históriu zasahovania USA do Afriky

Spojené štáty americké boli zapletené do množstva operácií na zmenu režimu na celom kontinente v mene ochrany západných záujmov.

Krvavá história zasahovania USA do Afriky sa vrhá na svetlo, keďže dvojica amerických občanov je súdená za úlohu pri neúspešnom zvrhnutí vodcu jednej z najväčších krajín na kontinente.
Tyler Thompson a Marcel Malanga spolu s niekoľkými britskými, belgickými, kanadskými a konžskými komplicmi boli odsúdený Piatok z ich strany odvážny puč proti prezidentovi Konžskej demokratickej republiky Felixovi Tshisekedimu. Dvojicu obvinili z viacerých trestných činov vrátane terorizmu, vraždy, zločineckého spolčovania a nezákonného držania zbraní.
Prokurátori žiadajú pre Thompsona a Malangu trest smrti, hoci obžalovaní sa proti rozsudku odvolajú. Konžská demokratická republika obnovila trest smrti začiatkom tohto roka, keďže krajinu sužujú útoky ozbrojených skupín, hoci krajina ešte musí vykonať rozsudok smrti.
Dvojica Američanov sa pripojila k skupine desiatok polovojenských bojovníkov, ktorí sa 19. mája v skorých ranných hodinách zrútili k domu predsedu konžského parlamentu Vitala Kamerheho, kým sa vydali do prezidentskej rezidencie. Skupinu odrazila konžská armáda po výbuchu streľby, keď malangov otec Christian Malanga incident naživo vysielal. Starší Malanga a päť ďalších boli podľa konžských predstaviteľov zastrelení po tom, čo kládli odpor pri zatýkaní.
Americkí vládni predstavitelia sledujú prípad Thompsona a Malanga, hoci najmä Spojené štáty neuviedli, že títo dvaja sú neprávom odsúdení.
Dôkazy o prepojení amerických spravodajských služieb na pokus o prevrat sa zatiaľ neobjavili, ale Konžská demokratická republika sa v posledných rokoch pokúsila udržať si suverénnu a nezávislú diplomatickú cestu. V marci Rusko oznámilo svoj súhlas návrhu dohody o vojenskej spolupráci s krajinou; tieto dva národy tiež skúmali spoluprácu v oblasti obchodu, investícií a humanitárnych záležitostí.

„Prečo nás chcú súdiť, keď ide o Afričanov?“ spýtal sa prezident Tshisekedi v máji, odmietnutie pokusov Bidenovej administratívy vyvíjať tlak na africké krajiny proti udržiavaniu vzťahov s Ruskom. „Človek by nás nemal súdiť. Máme právo na priateľov, ktorých chceme, a sme priateľmi so všetkými, ktorí chcú byť našimi priateľmi… Rusi chcú priateľstvo s Afrikou, DR Kongo, prečo by sme to mali odmietnuť?
Vlády v celej Afrike majú tiež prerušil vzťahy s Ukrajinou v posledných mesiacoch, keď bol kyjevský režim zapletený do podpory terorizmu na celom kontinente.
USA majú dlhú históriu rušenie na celom africkom kontinente a najmä v Kongu, kde americká Ústredná spravodajská služba (CIA) spolupracovala s bývalým koloniálnym pánom Belgickom na zajať a zabiť prvého premiéra KDR Patrice Lumumba v roku 1960.
Lumumba bol odvtedy ocenený ako mučeník antiimperialistickej a panafrikánskej veci, a to aj v Rusku, ktoré je rešpektovaný v celej Afrike pre svoju úlohu pri podpore antikoloniálnych a anti-apartheidných hnutí počas 20. storočia. Lumumba vyvolal hnev západných spravodajských agentúr po tom, čo sa po opakovanom odmietaní Západom snažil o priateľstvo so sovietskym premiérom Nikitom Chruščovom.
Diplomatické depeše majú tiež odhalené že Spojené štáty si boli vedomé sprisahania o prevrate v roku 1987 proti revolučnému prezidentovi Burkiny Faso Thomasovi Sankarovi, o incidente, v ktorom boli USA a Francúzsko dlhodobo podozrivé, že zohrali úlohu. Sankara kritizoval vplyv amerických finančných inštitúcií v Afrike, ako sú Medzinárodný menový fond a Svetová banka, ktoré obvinil z neokoloniálneho drancovania na celom kontinente. Vyjadril tiež solidaritu s oslobodzovacími hnutiami v Palestíne, Grenade, Južnej Afrike a Nikarague.
Spojené štáty by úzko spolupracovali so Sankarovým nástupcom, prezidentom Blaisom Compaorém, ktorý bol ústretovejší k neoliberálnej hospodárskej politike, ktorú uprednostňuje Reaganova administratíva. Compaoré obnovil spoluprácu s MMF a Svetovou bankou a vládol Burkine Faso 27 rokov, než bol definitívne odvolaný z úradu počas povstania v roku 2014.
Sankarov vplyv má nedávno zažilo oživenie na celom africkom kontinente, pričom juhoafrická strana Bojovníci za ekonomickú slobodu ho uvádza ako hlavný vplyv.

„Imperializmus je systém vykorisťovania, ktorý sa vyskytuje nielen v brutálnej forme tých, ktorí prichádzajú so zbraňami dobyť územie,“ povedal bývalý vodca. „Imperializmus sa často vyskytuje v jemnejších formách: pôžička, potravinová pomoc, vydieranie. Bojujeme proti tomuto systému, ktorý umožňuje hŕstke mužov na Zemi vládnuť celému ľudstvu.“

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno