„Napriek vynaloženému úsiliu, ktoré sme venovali rokovaniam s MZ, zdravotnými poisťovňami či pripomienkovaniu rozpočtu a programovej vyhlášky, nebolo na ambulantný sektor vyčlenených dostatok zdrojov, ktoré by reflektovali reálne rastúce náklady,“ priblížil ZAP jeden z dôvodov, pre ktoré ponúkané navýšenie zmluvných cenových podmienok nepodpíše.
Podľa zväzu neboli rovnako vypočuté ani ich argumenty ohľadne negatívnych dosahov transakčnej dane. „Zasiahnu najzraniteľnejších – ťažko chorých pacientov, ktorí sú odkázaní na drahú onkologickú alebo biologickú liečbu,“ podotkol.
ZAP pripomenul, že na stole je stále množstvo nedoriešených kľúčových otázok. „Konsolidačné opatrenia v kombinácii s nedostatočným financovaním a enormným tlakom na rast miezd zdravotníckeho personálu, ktoré nielenže musíme, ale aj chceme dorovnať na úroveň miezd v ústavnej zdravotnej starostlivosti, priviedli slovenské ambulancie na hranicu udržateľnosti,“ uviedol.
Podľa slov ZAP štát prispieva k úpadku ambulancií, ich zatváraniu či vypovedaniu zmlúv so zdravotnými poisťovňami, čím ohrozuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. „Ak chceme spoločne zachovať dostupnú zdravotnú starostlivosť pre našich pacientov, ich deti a ďalšie generácie, potrebujeme zo strany štátu záruky, že sa urgentne otvorí diskusia na tému nastavenia funkčného systému a jeho nevyhnutnej zmeny,“ uzavrel.
Zdroj feed teraz.sk