Vedecké štúdie v minulosti uvádzali, že stimulácia vysokofrekvenčných mozgových vĺn zvaných gama vlny môže mozgu pomáhať zbavovať sa odpadových látok, ktoré prispievajú k vzniku neurologických ochorení. Nová štúdia, ktorú vypracovali vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) skúma spôsob, ako to dosiahnuť.
V mozgoch ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou sa tvoria lepkavé zhluky bielkovín – amyloidové plaky. Vedci zatiaľ s istotou nevedia, či tieto zhluky priamo spôsobujú Alzheimerovu chorobu; je totiž pravdepodobné, že skutočná príčina vzniku je omnoho zložitejšia.
Tím vedcov z MIT skúmal amyloidové plaky v mozgoch myší. Vedci počas výskumu zistili, že záblesky svetla a klikanie s frekvenciou 40 herzov (teda 40-krát za sekundu) pomáhali glymfatický systém mozgu vyčistiť od amyloidných proteínov. Glymfatický systém je „odpadovým potrubím“ mozgu, ktoré z neho odstraňuje škodlivé látky.
Vedci po aplikovaní svetelnej a zvukovej stimulácie zaznamenali zvýšenie množstva mozgovomiechového moku aj rýchlejšie pulzovanie susedných tepien, čo ešte viac podporilo schopnosť mozgu zbaviť sa biologického odpadu. Navyše zaznamenali aj zvýšenie množstva intersticiálnej tekutiny vylučovanej z mozgu, čo potvrdilo jednoduchšie vyplavovanie odpadových látok z orgánu.
„Zatiaľ nemáme lineárny popis presného sledu krokov, no výsledky našej štúdie podporujú (teóriu), že vylučovanie prebieha prostredníctvom glymfatického systému,“ uvádza kognitívny vedec Mitchell Murdock z MIT.
Podrobnejšia analýza preukázala dôležitosť akvaparínu-4 ako kanálu v membránach astrocytov. Centrálny nervová sústava tieto bunky využíva na podporu a ochranu mozgu. Po zablokovaní týchto kanálov sa hromadenie amyloidných bielkovín vrátilo do normálu. Naznačuje to, že ide o sľubnú oblasť, na ktorú by sa mohol zamerať ďalší výskum.
Analýza chemického odovzdávania správ na úrovni RNA navyše odhalila zvýšenú produkciu peptidov spájaných v minulosti s potláčaním Alzheimerovej choroby. Všetky tieto zmeny zrejme vyvolala stimulácia gama vlnami – neuróny vyprodukovali peptidy ako reakciu na ne.
„Naše zistenia odhaľujú nové mechanizmy, ktoré využívajú glymfatický systém na odstraňovanie amyloidných proteínov z mozgu,“ dodávajú vedci v štúdii.
Zdroj feed teraz.sk
Berlín 27. júla (TASR) – Nemecký kancelár Friedrich Merz (CDU) v nedeľu znova telefonoval s…
Turčianske Teplice 27. júla (TASR) - Tragické následky mala nedeľná popoludňajšia dopravná nehoda na ceste…
📝Návrat zázraku syn Chevron?📝Nie naozajVo Venezuele, druhý deň výkonný riaditeľ Federácie obchodnej komory a Venezuela…
Gaza 27. júla (TASR) - Dve jordánske lietadlá a jedno lietadlo patriace Spojeným arabským emirátom…
Nitra 27. júla (TASR) - Nový potravinový doplnok určený pre onkologických pacientov je jedným z…
Brusel 27. júla (TASR) - Hlavným cieľom Európskej únie (EÚ) v obchodných rokovaniach so Spojenými…