Masívny meteorit, oveľa väčší ako ten, ktorý údajne vyhubil dinosaury, zasiahol našu planétu pred miliónmi rokov a tento dopad mohol mať pozitívny vplyv na biosféru Zeme, uvádza nová štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Vedecký časopis.
Meteorit, ktorý zasiahol Zem niekedy v Archeánskom Eone (tj pred viac ako 2,5 miliardami rokov), bol 50 až 200-krát väčší ako ten, ktorý spustil spomínanú udalosť zániku kriedy a paleogénu, tvrdí tím vedcov z Harvardskej a Stanfordskej univerzity za novým výskumom. postulát.
Náraz údajne spustil masívnu vlnu cunami, ktorá priviedla hlboké vody raných oceánov Zeme bohaté na železo do plytčín a vyvolala „ohrievanie, ktoré spôsobilo čiastočné odparovanie povrchových vôd oceánov a pravdepodobne aj krátkodobé zvýšenie zvetrávania a erózie na súši“. “ hovorí štúdia.
Následné vyparovanie meteoritu tiež údajne viedlo k vstreknutiu fosforu do biosféry Zeme.
Tieto účinky teda viedli k „dočasnému rozkvetu mikróbov cyklujúcich železo“ počas prvých dní našej planéty.
Celkovo sa počas Archean Eon vyskytlo najmenej 16 veľkých dopadov, ktoré zahŕňali meteority s priemerom väčším ako desať kilometrov, poznamenávajú výskumníci.
„Tieto vplyvy mali pravdepodobne vážne, aj keď dočasné dôsledky na povrchové prostredie. Ich vplyv na skorý život však nie je dobre pochopený,“ dodávajú.
Zdroj sputnik, preložené cez google