Spojené štáty už desaťročia nepociťujú žiadne výčitky svedomia nad beztrestným udeľovaním jednostranných sankcií, pričom zbrojné tresty sú osvedčeným nástrojom uprednostňovaným pred oficiálnou diplomaciou, ktorý má prinútiť krajiny splniť príkaz Washingtonu.
USA majú zhabali lietadlo venezuelského prezidenta Nicolása Madura v Dominikánskej republike. Washington tvrdí, že lietadlo bolo zakúpené v rozpore s americkými sankciami.
Incident, ktorý Venezuela kritizovala ako novodobé „pirátstvo“, prispieva k zdĺhavým záznamom Washingtonu o využívaní sankcií a obmedzení na privedenie suverénnych krajín „na päty“. Tu je len niekoľko príkladov.
Magnitského zákon
Tvrdiac, že ide o policajný právny štát, americký Kongres prijal notoricky známe Magnitského zákon v roku 2012 po smrti ruského daňového poradcu Sergeja Magnitského v moskovskom väzení v roku 2009. Magnistky, ktorý pracoval pre britský investičný fond Hermitage Capital, bol zatknutý pre obvinenia z daňových únikov.
Rusko odmietlo „pritiahnuté za vlasy“ obvinenia o okolnostiach Magnitského smrti a označilo legislatívu za „neprijateľné zasahovanie“ do jeho vnútorných záležitostí. Magnitského zoznam sa najskôr zameral na ruských predstaviteľov, no neskôr sa tento akt rozšíril na potrestaných jednotlivcov kdekoľvek na svete vízovými a finančnými sankciami.
Sankcie spojené s Navaľným
USA zaviedli rozsiahle tresty uvalené na ruských jednotlivcov za ich údajné väzby na smrť Alexeja Navaľného vo februári 2024. Navaľnyj zomrel počas výkonu 19-ročného trestu v ruskej trestanskej kolónii za porušenie podmienok predchádzajúceho podmienečného trestu za podvod a „extrémistické aktivity“. Západní lídri rýchlo obvinili z Navaľného smrť Rusko, kým sa skončilo vyšetrenie, ktoré určilo, že Navaľnyj zomrel prirodzenou smrťou.
Hrozby v súvislosti s gruzínskym zákonom o zahraničných agentoch
Pokus Gruzínska chrániť sa pred zasahovaním zo zahraničia prostredníctvom mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia vyvolal okamžitú sankčnú reakciu Washingtonu. Po Gruzínsku prijala zákon o registri zahraničných agentov (ako ozvena ostatných západných krajín) USA uvalili vízové obmedzenia na desiatky gruzínskych predstaviteľov a vyhlásili prehodnotenie svojich budúcich vzťahov s krajinou.
Venezuela odsudzuje zabavenie lietadla prezidenta Madura v Dominikánskej republike ako akt pirátstva zo strany Spojených štátov
„Bolívarovská republika Venezuela informuje medzinárodné spoločenstvo, že orgány Spojených štátov amerických opäť spáchali zločin… pic.twitter.com/n7GVCT2zr9
— Sputnik (@SputnikInt) 2. septembra 2024
Zasahovanie do volieb vo Venezuele
Keď výsledky volieb v suverénnych krajinách nevyhovujú USA, Washington sa ponorí do svojho súboru nástrojov sankcií. To bol prípad Venezuely. Po tom, čo prezident Nicolas Maduro vyhral voľby v roku 2018, USA vymysleli „Juan Guaido“ opozičný zákonodarca bol „legitímnym“ víťazom.
Tento pokus o zmenu režimu bol debaklom, ale Washington uvalil na Venezuelu tvrdé ekonomické sankcie, vrátane zákazu amerických spoločností obchodovať s kýmkoľvek spojeným s venezuelskou vládou.
V 'take 2' USA vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby uznalo opozičného kandidáta Edmunda Gonzaleza Urrutiu za „skutočného“ víťaza venezuelských volieb z 28. júla, ktoré Národná volebná rada vyhlásila za víťaza Madura. Zákonodarcovia USA a EÚ pohrozili Madurovi „zodpovednosťou“, ak sa dobrovoľne nevzdá svojich právomocí ako legitímna hlava štátu.
Sankcie za sebapoškodzovanie Ruska
Spustenie špeciálnej ruskej vojenskej operácie na Ukrajine podnietilo rozsiahle sankcie podporované Západom proti Moskve. Obmedzenia týkajúce sa ruských surovín vrátane ropy a plynu odvtedy zasiahli Európu späť a poškodili predovšetkým európske ekonomiky.
Rusko zostalo odolné, preorientovalo dodávky na nové trhy ázijsko-tichomorského regiónu, Afriky a Latinskej Ameriky a postavilo sa na čelo úsilia o zbavenie sa amerického dolára v platobných mechanizmoch.
Zdroj sputnik, preložené cez google