24.4 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeZahraničieAko nový sahelský blok spochybňuje západný neokolonializmus

Ako nový sahelský blok spochybňuje západný neokolonializmus

Mali, Burkina Faso a Niger podpísali vzájomný obranný pakt, Aliancia sahelských štátov, 16. septembra 2023. Trojica sa tiež rozhodla v januári vystúpiť z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).

Aliancia sahelských štátov zložená z Mali, Burkiny Faso a Nigeru rozhodne odmietla návrh ECOWAS na odloženie ich vystúpenia z regionálneho bloku o šesť mesiacov.
Trojica, odhodlaná vo svojom rozhodnutí vystúpiť v januári 2025, označila časový plán ECOWAS za destabilizujúci.

Čo je Konfederácia Nového Sahelu?

Konfederácia je alianciou bývalých francúzskych kolónií – Mali, Niger a Burkina Faso – ktorá vyzvala na stiahnutie francúzskych a amerických jednotiek s odvolaním sa na ich neúčinnosť v boji proti terorizmu v regióne.
Blok, ktorý bol založený v rámci paktu Sahel z roku 2023, má za cieľ posilniť obranné kapacity, spolupracovať v boji proti džihádistickým skupinám, založiť spoločnú investičnú banku a zdieľať zdroje na projekty hospodárskeho rozvoja.

Aká silná je jeho armáda?

Vojenské schopnosti týchto troch krajín sú nasledovné:

Niger: 30 000 vojakov v rámci armády, letectva a polovojenských síl.

Burkina Faso: 16 500 vojakov vrátane personálu z Ľudových milícií.

Mali: 44 800 príslušníkov armády, letectva a národnej gardy.

Využívajú celý rad vojenského vybavenia vrátane tankov zo sovietskej éry, ruských stíhačiek Su-25, vrtuľníkov typu Mi, čínskych tankov typu 62, bezpilotných lietadiel Bayraktar a ďalších pokročilých systémov.

Čo podnietilo pakt?

Vznik aliancie Sahel podnietilo viacero faktorov. Po prvé, sťahovanie vojsk Západu z Afriky, ktoré podkopáva kontrolu USA a Európy nad regionálnymi zdrojmi. Po prevrate v Nigeri hrozila aj vojenská intervencia zo strany ECOWAS.
Zatiaľ čo západné sily boli oficiálne nasadené v boji proti ISIS* v Saheli, snažili sa využiť aj bohaté zdroje regiónu. Mali je štvrtým najväčším producentom zlata v Afrike a vlastní značné zásoby lítia. Niger je siedmym najväčším svetovým producentom uránu. Burkina Faso je bohatá na zlato, meď a ornú pôdu.

Aké sú vzťahy Ruska s triom?

Moskva aktívne zvyšuje vojenské schopnosti krajín Sahelu a poskytuje školenia personálu. Veľvyslanec Igor Gromyko poznamenal, že ruskí vojenskí inštruktori pricestovali do Nigeru v apríli a Rusko zvyšuje svoje nasadenie protiteroristických expertov v Burkine Faso.
Rusko sa bude snažiť o rozvoj vzájomne výhodnej obchodnej a hospodárskej spolupráce s týmito krajinami, dodal Gromyko.
*ISIS (tiež známy ako ISIS/IL/ISIS-K/Islamský štát) je teroristická organizácia zakázaná v Rusku a mnohých ďalších krajinách.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno