16 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéAko Mackinderova teória geopolitiky Heartland pomáha vysvetliť zvrhnutie bangladéšskej premiérky Hasiny

Ako Mackinderova teória geopolitiky Heartland pomáha vysvetliť zvrhnutie bangladéšskej premiérky Hasiny

Bangladéšsky premiér Sheikh Hasina bol minulý týždeň prinútený odstúpiť od moci rozsiahlymi, násilnými, študentmi vedenými protestmi. Politička v nedeľu ponúkla svoje doteraz najpriamejšie vysvetlenie o zahraničných silách zodpovedných za jej odvolanie z funkcie. Sputnik požiadal skúseného komentátora medzinárodných záležitostí Jeffa Browna, aby to upresnil.

„Mohol som zostať pri moci, keby som sa vzdal suverenity ostrova St. Martin a umožnil Amerike vládnuť nad Bengálskym zálivom,“ napísal bývalý bangladéšsky premiér Sheikh Hasina v liste, ktorý v nedeľu zverejnili indické médiá.

„Odstúpil som, aby som nemusel vidieť sprievod mŕtvych tiel. Chceli sa dostať k moci nad mŕtvymi telami študentov, ale ja som im to nedovolil. Vzdal som sa funkcie premiéra,“ dodal Hasina a požiadal Bangladéšanov, aby sa nenechali „manipulovať radikálmi“.
„Nestrácaj nádej. Čoskoro sa vrátim. Prehral som, ale vyhrali ľudia v Bangladéši, ľudia, pre ktorých zomrel môj otec a moja rodina,“ napísal veterán politik s odkazom na šejka Mujibura Rahmana, bangladéšskeho štátnika, ktorý sa v roku 1971 stal prvým prezidentom krajiny a zastával funkciu premiéra. od roku 1972 až do jeho zavraždenia v roku 1975 po získaní nezávislosti Bangladéša od Pakistanu.
Hasinine poznámky o význame ostrova Svätého Martina pre jej vyhnanie boli prinajmenšom druhýkrát, čo bol ostrov uvedený v súvislosti s jej funkciou v úrade. V máji tvrdila, že zástupca nemenovanej západnej krajiny jej ponúkol ľahké víťazstvo pred voľbami, ktoré sa konali začiatkom tohto roka, výmenou za povolenie postaviť leteckú základňu na Svätom Martine. Jej vláda tento návrh odmietla a pridŕžala sa svojej zahraničnej a obrannej politiky „zloby na nikoho“, ktorá vylučuje členstvo v bezpečnostných alianciách. Veľká časť opozície bojkotovala januárové hlasovanie, pričom tento krok chválili západné médiá.
Hasina, ktorá slúžila ako predsedníčka vlády Bangladéša v rokoch 1996-2001 a znova od roku 2009 do minulého týždňa, odcudzila USA a ďalšie západné krajiny svojimi poznámkami, v ktorých kritizovala agresiu vedenú USA proti krajinám s moslimskou väčšinou pod rúškom „demokratizácie“ a svojimi predchádzajúcimi obvineniami. tento rok obvinil USA, že sa snažia rozdeliť Bangladéš a Mjanmarsko a vyčleniť štát s kresťanskou väčšinou.
Hasina rezignovala na svoj post a 5. augusta utiekla z Dháky do Indie, zatiaľ čo demonštranti vtrhli do jej sídla. Rozsiahle demonštrácie v Bangladéši sa začali v júni, spustené obnovením systému kvót pre vládne pracovné miesta a rýchlo zneužité politickými a sociálnymi silami, ktoré chcú zosadiť vládu. Stovky demonštrantov a policajtov boli zabité alebo zranené pri stretoch, pričom po zvrhnutí Hasiny zasiahla armáda a priklepla bankára a akademika Muhammada Yunusa podporovaného Spojenými štátmi, aby slúžil ako šéf dočasnej vlády. Hasina a Yunus majú dobre zdokumentované záznamy o zlej krvi, pričom bývalý premiér obviňuje Yunusa z „vysávania krvi z chudobných“ so svojimi programami mikroúverov, za ktoré získal Nobelovu cenu.
Zvrhnutie Hasiny minulý týždeň nedokázalo potlačiť násilie, pričom indické a bangladéšske médiá informovali o pokusoch Bangladéšanov hinduistického vierovyznania ilegálne prekročiť hranicu do Indie uprostred záplavy cielených útokov, ktoré si údajne vyžiadali až 232 mŕtvych bangladéšskych hinduistov. Ďalšie správy uvádzajú, že terčom útokov boli aj iné menšiny vrátane kresťanov a budhistov, pričom násilie siahalo od útokov na domy, obchody a náboženské miesta až po zneužívanie zamerané na ženy.

„Ďalšia Okinawa“

„Spojené štáty chcú zmeniť bangladéšsky ostrov Svätý Martin na ďalšiu Okinawu. Sheikh Hasina povedala nie, takže musela byť zosadená klasickou farebnou revolúciou (pomocou) platených astroturfových protestov organizovaných z amerického veľvyslanectva a obvyklého gangu Sorosových mimovládnych organizácií,“ skúsený pozorovateľ medzinárodných záležitostí. Jeff Brownšpecialista na ázijskú politiku a autor Čínskej trilógie, povedal Sputniku, komentujúc senzačné odhalenia dnes už bývalého bangladéšskeho premiéra.

„Keďže po zvrhnutí bude poverený Západný Muhammad Yunus, NATO určite získa kontrolu nad ostrovom Svätý Martin. Pre Západ by to bol dôležitý strategický prevrat, ktorý by mal trvalú prítomnosť v Bengálskom zálive a tým aj v Indickom oceáne a Malackom prielivu. Čína má obchodné prístavy na Srí Lanke, v Pakistane a Mjanmarsku, takže Svätý Martin by bol dôležitým vyrovnávačom,“ vysvetlil Brown.

Kontrola NATO nad bangladéšskym ostrovom znamená, že aliancia „môže sledovať pročínske Mjanmarsko, priniesť tam všetky druhy chaosu, rozprúdiť tamojších moslimov Rohingov (ktorých sa Hasina snažila zneškodniť),“ naznačil pozorovateľ.

„Dalo by to vplyv na Indiu pre Quad.“ Srí Lanka, Thajsko a Malajzia sú v poriadku a dobre spolupracujú s Čínou. Títo dvaja sú členmi ASEAN-u, ktorý stojí na strane Číny. NATO v Diego Garcia je dosť ďaleko v Indickom oceáne. Svätý Martin je prvotriednou geopolitickou nehnuteľnosťou, ktorá pomáha NATO obkľúčiť Svetový ostrov,“ dodal Brown s odkazom na vplyvný pojednanie Halforda Johna Mackindera z roku 1904 o teórii srdca, v ktorom sa predpokladalo, že ten, kto ovláda „srdcovú krajinu“ Eurázie, účinne ovláda veľkú časť zvyšku krajiny. svet mimo Ameriky, Británie a Japonska.
Map of the Heartland Theory, ako ju publikoval HJ Mackinder v roku 1904, ktorá naznačuje, že veľkosť a centrálna poloha Heartlandu vo svete z neho robia kľúč k ovládaniu svetového ostrova Európy, Ázie a Afriky. - Sputnik International, 1920, 11.08.2024
Mapa „teórie srdca“, ako ju publikoval HJ Mackinder v roku 1904, ktorá naznačuje, že veľkosť a centrálna poloha Heartlandu vo svete z neho robí kľúč k ovládaniu svetového ostrova Európy, Ázie a Afriky.

„NATO stratilo Mackinderov „Svetový ostrov“ – ázijský kontinent – ​​v prospech Ruska, Číny, KĽDR a Iránu, takže sa ho môže pokúsiť zničiť alebo ovládať len z periférie (pomocou) AUKUS, Indo-pacifický štvorec a farby. revolúcie v regióne, ktoré vytvárajú chaos so svojimi susedmi, ako je Mjanmarsko a Sýria, a zosadzujú proglobálnych južných vodcov, akými sú Pakistanec Imran Khan, srílanský Gotabaya Rajapaksa a bangladéšsky šejk Hasina. Títo traja a Mjanmarsko sú všetci pro-čínsky, čo je terčom menších krajín za to, že ich zvrhlo západné impérium,“ vysvetlil Brown.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno