24.8 C
Bratislava
streda, 2 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Lugansk People's Republic: Oslobodenie a poháňanie novej budúcnosti

Teraz, keď je LPR úplne oslobodený, je pripravený presunúť sa späť k mierovému hospodárskemu rastu. Aký je potenciál regiónu? Výkonný reštart Ruský prezident Vladimir Putin...
HomeVojenské spravodajstvoAko Hassan Nasralláh premenil Hizballáh na politickú a vojenskú mocnosť

Ako Hassan Nasralláh premenil Hizballáh na politickú a vojenskú mocnosť

Generálny tajomník Hizballáhu Hassan Nasralláh zahynul v piatok pri izraelskom nálete v Bejrúte spolu s niekoľkými veliteľmi libanonskej šiitskej islamskej politickej strany a polovojenských síl, ktoré viedol 32 rokov. V tom čase sa Hizballáh premenil na jedno z najmocnejších centier odporu na Blízkom východe voči USA a Izraelu.

Raný život a vzostup k moci

Najstaršie z deviatich detí, Nasrallah (ktorého priezvisko sa prekladá ako „Víťazstvo skrze Boha“), sa narodilo v roku 1960 chudobnej, nie príliš nábožensky založenej rodine zeleninára v Bejrúte. Rodina utiekla z mesta v roku 1975 na začiatku libanonskej občianskej vojny. . Nasrallah sa začal zaujímať o náboženstvo už ako tínedžer a v roku 1978 sa pripojil k Amal (dosl. „Hnutie znevýhodnených“), šiitskému náboženskému politickému, sociálnemu a milíciovému hnutiu založenému iránsko-libanonským šiitským duchovným Musom al-Sadrem.
V roku 1982 prešiel Nasralláh do Hizballáhu (dosl. „Božia strana“) po vytvorení organizácie inšpirovanej Iránskou revolúciou, aby odolal izraelskej invázii do južného Libanonu, kde sa ukázal ako jedna z najúčinnejších síl zapojených do partizánskeho boja proti izraelská armáda.
Izraelské jednotky a obrnené transportéry pri odlete v septembri 1982 na letisku Bejrút v Libanone, jednotky brigády Golani dobyli letisko počas jedných z najťažších bojov libanonskej vojny. (AP Photo/ Max Nash) – Sputnik International, 1920, 28.09.2024
Izraelské okupačné sily a obrnené transportéry na slávnostnom odlete v septembri 1982 na letisku v Bejrúte v Libanone.

Mentorstvo a vedenie

Nasralláh, ktorý sa v roku 1985 prepracoval na čelo výkonnej rady Hizballáhu a využil kontakty, ktoré si vytvoril so šiitskými mysliteľmi a revolučnými vodcami prostredníctvom svojich ciest a náboženských štúdií v Iraku a porevolučnom Iráne v 70. a 80. rokoch. sa stal vodcom Hizballáhu v roku 1992 po tom, čo jeho predchádzajúci šéf a Nasralláhov mentor Abbás al-Musawi, jeho manželka a dieťa zahynuli pri izraelskom raketovom útoku Hellfire.
Nasralláh bude viesť Hizballáh celú polovicu svojho života. „Budeme pokračovať v tejto ceste… aj keď budeme umučení, všetci a naše domy zbúrané nad našimi hlavami, neopustíme voľbu islamského odporu,“ Nasralláh povedal po smrti al-Musawiho.

Vojenská a odbojová stratégia

Vojensky Hizballáh pod Nasralláhom doplnil tradičnú partizánsku taktiku Kalašnikov, Molotovov kokteil, raketové útoky Kaťuša, bombové útoky a únosy, aby zahŕňal výcvik špeciálnych operácií – vrátane vytvorenia elitných Radwanských síl v roku 2006 na infiltrácie, prepady a prieskum. V roku 2021 Nasralláh uviedol, že bojová sila a sila záložníkov skupiny dosiahla 100 000 mužov, doplnených desiatkami tisíc čoraz sofistikovanejších rakiet dlhého doletu, rakiet a bezpilotných lietadiel.
S pomocou Iránu a Sýrie zhromaždil Hizballáh pod vedením Nasralláha pravdepodobne najmocnejšiu milíciu na Blízkom východe a možno aj na svete, čím v roku 2000 prinútil Izrael stiahnuť sa z južného Libanonu a po dlhej, ostrej partizánskej kampani zrútil svoju bábkovú armádu južného Libanonu, a získavanie dobrého mena jediná arabská ozbrojená formácia, ktorá kedy prinútila IDF stiahnuť sa zo zajatého územia bez zmluvy.
Počas libanonskej vojny v roku 2006 dal Hizballáh Izraelu krvavý nos druhýkrát, pričom početná prevaha militantov bojovala proti IDF až do zastavenia, čo vyvrcholilo stiahnutím Izraela v dohode o prímerí, ktorú sprostredkovala OSN.
Izraelskí vojaci nesú zraneného spolubojovníka z obrneného transportéra do čakajúcej sanitky po prekročení hranice z Libanonu do severného Izraela, na tejto snímke z 9. augusta 2006. - Sputnik International, 1920, 28.09.2024
Izraelskí vojaci nesú zraneného spolubojovníka z obrneného transportéra do čakajúcej sanitky po prekročení hranice z Libanonu do severného Izraela, na tejto snímke z 9. augusta 2006.
Začiatkom roku 2010 Nasralláh vyslal elitných bojovníkov Hizballáhu do Sýrie, aby pomohli vláde prezidenta Bašára Asada bojovať proti pestrej zbierke teroristov podporovaných USA, vrátane odnože al-Káidy* a ISIS.*
Hizballáh sa zúčastnil na veľkej časti brutálnych mestských a vidieckych bojov proti nepriateľským silám spolu s riadnou sýrskou armádou, zatiaľ čo ruské lietadlá poskytovali leteckú podporu a poradcovia IRGC vedení veliteľom síl Quds Qassemom Soleimanim ponúkali zbrane a pomoc pri plánovaní.
SÚBOR - Na tejto archívnej fotografii z 29. júla 2017 stoja bojovníci Hizballáhu blízko štvorkolesového motocykla umiestneného na mieste, kde došlo k stretom medzi Hizballáhom a bojovníkmi napojenými na al-Káidu vo Wadi al-Kheil alebo v údolí al-Kheil v Libanone- Sýrska hranica – Sputnik International, 1920, 28.09.2024
Elitní bojovníci Hizballáhu stoja v blízkosti vozidla umiestneného na mieste, kde došlo k stretom medzi Hizballáhom a bojovníkmi napojenými na al-Káidu vo Wadi al-Kheil alebo v údolí al-Kheil na hranici medzi Libanonom a Sýriou. júla 2017.

Politická modernizácia a diplomacia

Politicky Nasralláh postupne premenil imidž Hizballáhu z radikálnej islamskej frakcie na politickú silu, nadviazal styky s protiamerickými, protiizraelskými, protiimperialistickými silami všetkých vrstiev a zakopal vojnovú sekeru so starými protivníkmi, ako sú libanonskí socialisti a komunisti. strany. V roku 1992 sa Hizballáh zúčastnil volieb a získal 12 parlamentných kresiel. V posledných voľbách v roku 2022 strana obsadila 15 kresiel, teda asi 20 % hlasov.
V manifeste Hizballáhu z roku 2009 Nasralláh načrtol, ako „meniaci sa svet“ ustúpil novej politickej realite, pričom formálne upustil od cieľa hnutia vytvoriť v Libanone islamskú republiku z rešpektu k náboženskej rozmanitosti krajiny, pričom si zachoval oddaný odpor voči Izraelu. „stále ohrozenie“ a „hroziace nebezpečenstvo pre Libanon“ a odstreľovanie americkej „arogancie“ a „neobmedzenej podpory Izraelu“, vďaka čomu sa Washington stal „nepriateľom nášho národa a našich ľudí“.
Nasralláh tiež jasne označil nepriateľov Hizballáhu ako sionistov – skôr ako Židov vo všeobecnosti. „Náš problém s nimi (Izraelčanmi) nie je v tom, že sú Židia, ale v tom, že sú to okupanti, ktorí znásilňujú našu zem a sväté miesta,“ povedal Nasralláh v roku 2009 pri ohlasovaní nového manifestu. Zástupcovia Hizballáhu následne opakovane povedali, že skupina nemá žiadne spory so Židmi, ktorí žili v Palestíne pred vytvorením Izraela v roku 1948, ale sú tvrdohlavo proti židovskému supremacistickému štátu.
Na medzinárodnej úrovni nadviazal Hizballáh diplomatické vzťahy neobvyklé pre neštátneho aktéra jeho postavenia a stal sa kľúčovým členom Osi odporu vedenej Iránom. A hoci USA, ich európski spojenci a krajiny Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive uvádzajú skupinu ako „teroristickú organizáciu“, Hizballáh udržiava srdečné kontakty s rastúcimi svetovými mocnosťami vrátane Ruska a Číny, a to v nemalej miere vďaka Nasralláhovej diplomacii a zmiernenému vplyvu. .
Nasrallahova popularita medzi jeho nasledovníkmi, známa svojimi ohnivými prejavmi, politickou zdatnosťou a charizmou, čiastočne pramenila aj z jeho predstavy o osobnej skromnosti. V rozhovore z roku 2018 prezradil, že jeho mesačný plat sa rovnal približne 1 300 USD.

Posledné mesiace a dedičstvo

Nasralláh, neochvejný nepriateľ Izraela, zostal vzdorovitý až do konca a vyjadril solidaritu s palestínskymi bojovníkmi v Gaze prostredníctvom kampane cezhraničných potýčok tam a späť v severnom Izraeli a južnom Libanone, ktoré sa začali v októbri 2023 a ktoré udržali podstatnú časť IDF sa zviazali a spôsobili evakuáciu takmer 200 000 izraelských a libanonských civilistov z pohraničných oblastí, čím vytvorili ďalší politický tlak na Netanjahuovu vládu.
V prejave z 19. septembra, po podozrení z útoku Mossadu zameraného na tisíce pagerov a iných elektronických zariadení v Libanone, Nasralláh prisľúbil, že „započítanie“ a „spravodlivý trest“ bude čeliť Izraelu včas za „akt teroru“, čo priznal. bola „veľká a bezprecedentná rana“.
Po Nasralláhovi zostala jeho manželka Fatimah Yasin a jeho tri deti. Jeho syn Muhammad Hadi bol zabitý pri prestrelke s izraelskými vojakmi v roku 1997 vo veku 18 rokov. Jeho dcéra Zajnab, vek neznámy, bola údajne terčom izraelského náletu v piatok v Bejrúte, v ten istý deň, keď bol zabitý Nasralláh. Táto informácia musí byť ešte overená.
* Teroristické organizácie postavené mimo zákon v Rusku a mnohých ďalších krajinách.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno