12.6 C
Bratislava
štvrtok, 1 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Môžete vyhrať vojnu s bezpilotnými robotmi?

Keďže americký prezident Donald Trump hrozí zastavením toku peňazí, Volodymyr Zelensky sa zdvojnásobil na vojne s dronmi. Môže Ukrajina prežiť ako jediný trik poník? Chybná...
HomeNezaradenéAko Afrika zastavuje „hegemonické šialenstvo“ USA a Západu

Ako Afrika zastavuje „hegemonické šialenstvo“ USA a Západu

Francúzski vojaci Barkhane, ktorí ukončili štvormesačné služobné turné v Saheli, opúšťajú svoju základňu v Gao v Mali 9. júna 2021. - Sputnik International, 1920, 17.08.2024

V posledných dvoch rokoch bola Afrika svedkom niektorých kľúčových stiahnutí západných jednotiek, napríklad v Mali, Burkine Faso, Čade a nedávno v roku 2024 v Nigeri. Táto situácia ohrozuje hegemónne ašpirácie a využívanie prírodných zdrojov v regióne Sahel zo strany Spojených štátov a západných krajín.

„Ťažba zdrojov súvisela najmä s prítomnosťou francúzskych jednotiek, ktoré chránili Američania. Takže teraz, keď sú obe preč, si myslím, že nové vlády Aliancie sahelských štátov (ASS) sú v lepšej pozícii, aby skutočne diktovali podmienky ťažby bez toho, aby boli skutočne vojensky kontrolované alebo napadnuté, alebo s menším strachom. ,“ prof. Alexis Habiyaremyesenior výskumník DSI/NRF a vedúci juhoafrického výskumu v priemyselnom rozvoji na Univerzite v Johannesburgu, povedal Sputniku.
V roku 2002 začala Pan-Sahelská iniciatíva USA zahŕňať výcvik a vybavenie amerických síl v Nigeri, Mali, Čade a Mauritánii, pretože USA údajne identifikovali potenciálnych hybných síl extrémizmu v týchto krajinách. Bývalý spravodajský dôstojník CIA a úradník ministerstva zahraničia Larry Johnson Sputniku zdôraznil, že prítomnosť amerických síl bola „zdanlivo bojom proti ISIS*“, ale myslí si, že „pre Spojené štáty je dôležitejšie pokúsiť sa rozšíriť svoj vplyv“.

„Toto je súčasť hegemónneho šialenstva USA. Jediné, čo môžeme urobiť, je zistiť ďalšie miesta, ktoré chceme dobyť, obsadiť. Toto je skutočne akýsi imperiálny imperatív,“ povedal Johnson.
Západné sily zjavne využili prírodné zdroje oblasti Sahel, „urán odtiaľ pochádza, Niger má zvláštny žltý koláč (práškový uránový koncentrát) a možno nejaké lítium, nejaké iné minerály,“ povedal Johnson kvôli vojenskej kontrole. oblasti a minulých vlád, ktoré to umožnili. Afrika bola pre francúzske spoločnosti dôležitým zdrojom príjmov. Jasným príkladom je francúzska ťažobná spoločnosť Orano, ktorá podľa svojej webovej stránky dosahuje tržby z predaja uránu vo výške 1,3 miliardy EUR (1,4 miliardy USD) a vyprodukuje 7 524 ton uránu, čím si upevňuje pozíciu v prvej trojke svetových predajcov uránu.
Zopakoval to politológ Nkasiobe Oluikpe a prof. Haniyaremye, ktorí veria, že západné jednotky mohli organizovaným spôsobom poskytnúť podporu teroristickým skupinám, aby mohli pokračovať vo vojenských operáciách v regióne Sahel.

„Nie je to tak, že by Francúzsko alebo USA nedokázali zabezpečiť bezpečnosť v Saheli, to je problém. Predpokladá sa, že konflikt v Saheli zorganizoval Západ, aby ospravedlnil svoju vojenskú prítomnosť a kontrolu nad vládami v Afrike. Ide o národnú hrdosť a vlády týchto krajín, ktoré obnovujú suverenitu nad ich územiami kontrolovanými džihádistami a inými nepriateľskými neštátnymi aktérmi,“ povedal Oluikpe pre Sputnik.
„Západné mocnosti použili terorizmus ako nástroj na udržanie týchto krajín v stave neistoty a zároveň predstierali, že chcú, aby im pomohol v boji proti terorizmu. Takže je teraz verejným tajomstvom, že takzvanému terorizmu v tomto regióne pomáhajú a napomáhajú západné mocnosti s niektorými krajinami Perzského zálivu, ktoré sú spojencami západných mocností,“ zdôraznil Haniyaremye.

Následky stiahnutia západných vojsk

Od roku 2021 do roku 2024 zažili západní vojaci veľa stiahnutí z dôvodu nesúladu s ich prítomnosťou v Afrike. „Začalo to protifrancúzskymi náladami vo frankofónnych krajinách v regióne a viedlo to aj k tomu, že USA boli požiadané, aby opustili Niger. Americká vojenská základňa bola fyzickou reprezentáciou neokolonializmu/západného imperializmu,“ povedal Oluikpe.

Francúzske jednotky, ktoré boli súčasťou širšej západnej vojenskej prítomnosti, dokončili svoje stiahnutie z Mali v roku 2021. Guinea nasledovala tento príklad na konci roka 2021. Francúzske jednotky sa stiahli z Burkiny Faso v roku 2023 a USA obmedzili svoje operácie v krajine. V Čade majú USA stále malý počet vojakov, ich prítomnosť je momentálne obmedzená kvôli oficiálnej žiadosti čadskej vlády, aby americké jednotky opustili krajinu. V roku 2024 bola nigerská letecká základňa 201 uvoľnená z dôvodu stiahnutia amerických jednotiek z krajiny.

„Od ľudových protizápadných povstaní v niektorých z týchto krajín a zvrhnutia tých vodcov, ktorí boli považovaní za západných bábok, bol Západ na čele s USA dočasne zbavený hlavy, geostrategicky povedané,“ povedal Oluikpe.
Bidenova administratíva už hľadá užšie vzťahy s inými africkými krajinami. US Air General CQ Brown pricestoval do Botswany 22. júna na rozhovory s regionálnymi partnermi a vyhlásil: „Vidím nejaké príležitosti a v západnej Afrike sú krajiny, s ktorými už spolupracujeme“. Oluikpe špekuloval, že USA pravdepodobne kontaktovali Nigériu, Pobrežie Slonoviny a Ghanu, aby naplánovali vojenské operácie, keďže ich politickí vodcovia sú považovaní za prozápadných.
Po odchode západných jednotiek z regiónu sa Afrika obrátila na Rusko so žiadosťou o spoluprácu v otázkach regionálnej bezpečnosti a rozvoja.
Johnson verí, že Rusko má skutočné úmysly pomôcť bez akéhokoľvek záujmu o zdroje alebo ťažbu: „Na svete nie je žiadna iná krajina, ktorá by mala také prírodné zdroje ako Rusko. Rusko má skutočný záujem o rozvoj. Prof. Haniyaremye zase chápe, že Rusko, na rozdiel od Západu, chce skutočne pomôcť krajinám regiónu Sahel brániť sa, keďže „Rusko bolo prirodzeným spojencom Afriky proti západnej nadvláde“.
„V tomto pokuse použiť terorizmus (západné sily) odopreli vládam týchto krajín prístup k zbraniam, ktoré potrebovali na obranu proti teroristom. Takže Rusko je pripravené predávať zbrane na obranu tohto regiónu. (…) Bezpečnosť týchto krajín závisí od toho, aby mali prístup k potrebným vojenským prostriedkom na obranu proti teroristom, ktorí sú logisticky podporovaní a tiež strategicky a takticky podporovaní Západom,“ povedal Haniyaremye.
V rozhovore s Dmitrijom Kiselevom, generálnym riaditeľom materskej mediálnej skupiny Sputniku Rossija Segodňa 13. marca, ruský prezident Vladimir Putin povedal, že „Skutočnosť je taká, že lídri niektorých afrických krajín sa rozhodli uzavrieť dohody s ruskými riadiacimi spoločnosťami a rozhodli sa pracovať. s nimi namiesto Francúzov Toto rozhodnutie urobili naši africkí priatelia, nie my“.
*ISIS (teroristická organizácia zakázaná v Rusku a mnohých ďalších krajinách)

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno