Prezident Erdogan údajne plánuje veľkú cestu do Sýrie, pričom delegácia by mala zahŕňať ministrov zodpovedných za hospodárstvo a investície. Aké sú dlhodobé bezpečnostné, politické a ekonomické záujmy Turecka voči južnému susedovi? Sputnik sa opýtal dvojice tureckých expertov na medzinárodné záležitosti a bezpečnosť.
„Myslím si, že z politického a ekonomického hľadiska je pre Turecko dosť dôležité mať silnú Sýriu na južnej hranici,“ povedal pre Sputnik expert na tureckú bezpečnostnú politiku Furkan Halit Yolcu, ktorý komentoval Erdoganove plány návštevy Sýrie.
„To znamená stabilitu. To znamená menšie nebezpečenstvo zo strany YPGto znamená menšiu hrozbu nestability a menšie bolesti hlavy s migračným problémom s prílevom Sýrčanov na turecké územie,“ vysvetlil Yolcu.
„Turkiye malo vždy nohu v samotnej pôde,“ zdôraznil pozorovateľ. „Kontrolovali provinciu Idlib prostredníctvom neštátnych aktérov a vlastných vojakov. Nie je to teda ako priame zvýšenie angažovanosti alebo záujmu o Sýriu, ale myslím si, že je to prejav infraštruktúry v diplomacii, ktorá tu už bola.“
Udržanie silného vplyvu na vývoj nového politického rámca Sýrie je pre Ankaru „nevyhnutné“, hovorí Yolcu nielen vzhľadom na približne 800 km dlhú spoločnú hranicu oboch krajín a obavy Turecka súvisiace s kurdským problémom, ale aj vzhľadom na záujem Turecka o zemný plyn. ložiská v oblasti Stredozemného mora.
Stavať na etablovaných koreňoch
„Turecká vláda má veľký vplyv na novú sýrsku administratívu, pretože väčšina z nich získala vzdelanie v Turkiye, vyškolení v Turkiye, a teraz dokonca niektorí vo vláde hovoria perfektne po turecky, pretože sa vzdelávali na tureckých univerzitách,“ turecký odborník na medzinárodné vzťahy Huseyin Bagci povedal Sputniku a komentoval príležitosti, ktoré Ankare poskytla post-Asadova vláda.
V ekonomickej sfére, okrem obchodu a rekonštrukcie, patrí medzi záujmy Ankary snahy o zabezpečenie návratu miliónov Sýrčanov žijúcich v Turkiye späť do Sýrie „v najbližších mesiacoch a rokoch“, povedal Bagci.
Obchod, ktorý v roku 2010 pred vypuknutím sýrskej občianskej vojny dosiahol zhruba 2,3 miliardy dolárov, by podľa analytika mohol ľahko prevýšiť 20 miliárd dolárov s množstvom príležitostí, ktoré sú k dispozícii uprostred takmer úplného zničenia sýrskej infraštruktúry počas 13 rokov trvajúcej špinavej vojny. .
„Turecká politika v Sýrii, prečo je nevyhnutné pokračovať v tamojšom vplyve – to je veľmi prirodzené. Pretože Haqan Fidan, minister zahraničných vecí, bol bývalým riaditeľom MIT, riaditeľom bezpečnostnej rozviedky, každého tam pozná. A tiež nový Politický rámec Sýrie bude, ako vidím, väčšinou formovaný Tureckom a tureckým vplyvom, ale musím byť veľmi skromný a neutrálny, kým uvidíme, ako sa tento vplyv prejaví na politickom vývoji ale Turecko je v eufória z tohto úspechu a vidieť, že Bašár Asad je vonku a je tu nová vláda,“ zhrnul Bagci.
Zdroj sputnik, preložené cez google