Podotkla, že tieto druhy komárov zalietavajú aj niekoľko desiatok kilometrov a potrápia preto aj okolie zaplavených častí. „Do časti miest sa však stále nie je možné dostať, čo zhoršuje monitoring, ale aj prípadné zásahy. Preto sa treba pripraviť, že počet komárov bude vysoký,“ dodala Čabanová.
Zároveň priblížila, že síce záplavové komáre v našich podmienkach môžu prenášať vírus Tahyňa, ale ten zvyčajne nespôsobuje závažné ochorenie. „Preto ich z medicínskeho hľadiska nepovažujeme za významné prenášače,“ ozrejmila.
Avšak na domáce zvieratá môžu prenášať parazitické červy z rodu Dirofilaria, ktoré v prípade premnoženia môžu zapríčiniť aj smrť zvieraťa. „Voči tomuto parazitovi sú však dostupné efektívne preventívne prípravky, ktoré odporúčame podávať počas celej sezóny komárov,“ uviedla Čabanová. Podotkla, že je potrebné si preštudovať príbalový leták na správnu aplikáciu prípravkov a možné kontraindikácie, zvlášť u niektorých plemien.
Zdroj feed teraz.sk
Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…
Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…