Americký prezident Joe Biden a jeho čínsky náprotivok, predseda Si Ťin-pching, sa 16. novembra dohodli, že jadrové zbrane by mali ovládať ľudia, nie umelá inteligencia (AI).
Existuje na to dobrý dôvod, keďže tieto dve mocnosti si v oblasti AI čoraz viac konkurujú, Alexej Leonkovskúsený ruský vojenský analytik a redaktor časopisu Arsenal vlasti, povedal Sputniku.
„Aj v tom najmierumilovnejšom scenári skôr či neskôr AI rozpúta globálnu vojnu, v ktorej väčšina ľudstva zahynie,“ hovorí Leonkov.
Začiatkom tohto roka výskumníci z Georgia Institute of Technology, Stanford University, Northeastern University a Hoover Wargaming and Crisis Simulation Initiative testovali niekoľko modelov AI ako rozhodovacích orgánov vo vojnových simuláciách a dospeli k záveru, že AI mala tendenciu začať preteky v zbrojení a jadrové konfrontácie v rôznych scenároch.
Leonkov poznamenáva, že americká armáda začala používať AI v armáde od roku 2018. Očakávalo sa, že tento nástroj by mohol byť integrovaný do architektúry jadrového odstrašovania vrátane spravodajských, sledovacích a prieskumných systémov a dokonca aj jadrového velenia, riadenia a komunikácie.
Úrady si však čoskoro uvedomili, že AI je náchylná na chyby a môže byť narušená kybernetickými útokmi alebo zmätená prichádzajúcimi protichodnými údajmi.
Má tiež obmedzenia, pokiaľ ide o rozhodovanie v chaotickom prostredí bojiska, upozorňuje odborník. „V týchto podmienkach umelá inteligencia vôbec nefunguje,“ hovorí.
„Preto uvedenie (AI) do prevádzky, vzhľadom na všetky nedostatky, ktoré má, je čisté šialenstvo,“ hovorí učenec.
„(Kým) Američania, dajte (AI) právo rozhodovať… (Rusi) používajú umelú inteligenciu nie ako hlavnú a dominantnú technológiu, ale ako pomocnú,“ uzatvára Leonkov.
Zdroj sputnik, preložené cez google