Categories: Slovensko

AI bude mať transformačný vplyv na spoločnosť

Bratislava 6. júla (TASR) – Umelá inteligencia (AI) bude mať transformačný vplyv na spoločnosť. Pre TASR to uviedol riaditeľ Centra pre robotiku a umelú inteligenciu Manchesterskej univerzity Angelo Cangelosi. „Táto technológia mení spôsob, akým možno vyvíjať iné technológie, takže verím, že má celkovo veľký vplyv. Otázkou ostáva, v akej oblasti bude mať najväčšie dôsledky,“ povedal. Dodal, že verejnosť vidí veľký prínos už teraz, a to napríklad v zdravotníctve.

Pripomenul, že Európska únia pri využívaní umelej inteligencie dáva dôraz nielen na samotné technológie, ale aj na hodnoty, čo považuje za kľúčové. „Chceme, aby sa technológia umelej inteligencie vyvíjala v súlade s našimi hodnotami,“ uviedol Cangelosi. Považuje preto za dôležité, aby sa budovala dôvera v technológie. „Ak nebudeme cítiť dôveru v technológiu, existuje veľké riziko, že ju nebudeme používať a nebudeme schopní využívať jej výhody. Preto je dôležité budovať a udržiavať dôveru a uistiť sa, že technológia je postavená na našich európskych hodnotách, aby sme sa pri jej používaní cítili spokojne,“ skonštatoval.

Európska únia podľa neho zaujala jasný postoj. Chce, aby bola AI dôveryhodná, bezpečná a aby sa pri jej využívaní dodržiavali etické princípy. Poukázal na potrebu transparentnosti odpovedí, ktoré nám jazykové modely dávajú. „Podobne ako pri ľuďoch kontrolujeme a overujeme, či existuje viacero rôznych nezávislých zdrojov. Spýtame sa doplňujúcu otázku a podobne. Myslím si, že by sme nemali slepo dôverovať výsledkom, ale mali by sme si na ne vytvoriť vlastný názor,“ poznamenal Cangelosi.

V súvislosti so snahou o fakticky správne a transparentné jazykové modely považuje za kľúčové zdroje dát. „Existuje niekoľko rôznych vecí, ktoré spoločne zvyšujú faktickosť, a tým aj dôveryhodnosť. Jednak sme veľmi opatrní pri výbere zdrojov dát, aby sme si boli istí, že pochádzajú z dôveryhodných zdrojov. Tiež, keď položíte otázku jazykovému modelu, zvyčajne je rozšírená o ďalší kontext. Preto sa uisťujeme, že k nej pridáme faktické informácie ešte pred jej odoslaním do jazykového modelu. Faktickú presnosť jazykových modelov zvyšujeme aj prispôsobením ich trénovania, pri ktorom vznikajú. Kladieme im otázky a ak odpovedia nesprávne, model upravíme, aby nabudúce poskytol správnu odpoveď,“ zhrnul.

Profesor Angelo Cangelosi je svetový odborník na umelú inteligenciu, kognitívnu vedu a robotiku. V júni prednášal na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave v rámci záverečného podujatia projektu Towards Excellent Robotics and Artificial Intelligence at a Slovak university (TERAIS) podporeného z grantového programu Horizon Europe.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Li Čchiang chce vznik organizácie pre globálnu spoluprácu v oblasti AI

Šanghaj 26. júla (TASR) - Čínsky premiér Li Čchiang v sobotu na otvorení Svetovej konferencie…

6 minút ago

Červený kríž:Ročne sa v SR utopí 120 ľudí, tri štvrtiny z toho sú muži

Liptovský Trnovec 26. júla (TASR) - Ročne sa na Slovensku utopí približne 120 ľudí. V…

12 minút ago

Z Atén s láskou sa kolaps migrácie v dňoch Yesna Days kolegovia z Nemecka obrátili …

📝Z Atén s láskou 📝kolaps migrácie v EÚInokedy kolegovia z Nemecka upozornili na zvedavý trend:…

13 minút ago

Zákon o lobingu nemá nikoho terorizovať

Bratislava 26. júla (TASR) - Nový zákon o lobingu, ktorý pripravuje ministerstvo vnútra, má priniesť…

18 minút ago

Rybakinová a Kalinská postúpili do semifinále vo Washingtone

Washington 26. júla (TASR) - Britská tenistka Emma Raducanová postúpila do semifinále na turnaji WTA…

24 minút ago

Po nočných útokoch medzi Ruskom a Ukrajinou hlásia najmenej tri obete

Kyjev/Moskva 26. júla (TASR) - Ruská armáda podnikla v noci na sobotu rozsiahle útoky na…

30 minút ago