„Viac ako 2,1 milióna ľudí je opäť uväznených, bombardovaných a hladujúcich, zatiaľ čo na hraničných priechodoch sa hromadia zásoby potravín, liekov, paliva a prístreškov,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali vedúci šiestich agentúr OSN vrátane Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) a Svetového potravinového programu (WFP).
Do palestínskej enklávy sa nedostali žiadne nové dodávky humanitárnej pomoci, odkedy tam Izrael 2. marca zablokoval vstup nákladných áut s pomocou, zatiaľ čo rokovania o druhej fáze už porušeného prímeria medzi Izraelom a hnutím Hamas uviazli na mŕtvom bode. Izrael obnovil útoky na Pásmo Gazy 18. marca, pripomína Reuters.
Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že počas prvého týždňa po obnovení bojov bolo zabitých alebo zranených najmenej 1000 detí, pričom počet obetí tohto týždňa je najvyšší za posledný rok.
„Sme svedkami vojnových činov v Pásme Gazy, ktoré sú prejavom absolútnej neúcty k ľudskému životu… Vyzývame svetových lídrov, aby konali – pevne, naliehavo a rozhodne – a zabezpečili dodržiavanie základných zásad medzinárodného humanitárneho práva,“ spresnili šéfovia agentúr OSN. Varovali tiež pred kritickým nedostatkom potravín a liekov.
Izrael popiera, že by v palestínskej enkláve porušoval humanitárne právo, a obviňuje bojovníkov Hamasu z ubližovania civilistom, pretože medzi nimi operujú. Podľa palestínskych predstaviteľov bolo v dôsledku izraelských útokov v Pásme Gazy zabitých viac ako 50.000 Palestínčanov. Začali sa po tom, ako 7. októbra 2023 tisíce ozbrojencov pod vedením Hamasu zaútočili na obce v južnom Izraeli a podľa tamojších úradov zabili 1200 ľudí a 251 uniesli ako rukojemníkov.
Zdroj feed teraz.sk