Categories: Ekonomika

Agentúra IEA znižuje prognózy rastu dopytu po rope

Paríž 13. marca (TASR) – Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) revidovala smerom nadol svoj odhad rastu dopytu po rope v roku 2025. Dôvodom je zhoršenie makroekonomických podmienok spôsobené rastúcim napätím v obchode. V dôsledku toho predpovedá tiež väčší prebytok ponuky, ktorý bude závisieť od ťažobnej politiky aliancie OPEC+. TASR o tom informuje na základe správy portálu businesstimes.

Agentúra so sídlom v Paríži vo svojej najnovšej správe o trhu s ropou uviedla, že dopyt sa v roku 2025 zvýši o 1,03 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne namiesto predpokladaného nárastu o 1,10 milióna barelov/deň v predchádzajúcej správe.

Tieto projekcie IEA sú výrazne nižšie ako projekcie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá predpokladá nárast dopytu v tomto roku o 1,45 milióna barelov denne.

IEA ďalej predpovedá, že globálna ponuka ropy bude naďalej prevyšovať dopyt. Prebytok odhaduje na približne 600.000 barelov denne, čo je viac ako 450.000 barelov/deň v predchádzajúcej prognóze minulý mesiac.

Okrem toho, ak sa aliancia najväčších producentov OPEC+, ktorú tvoria ropný kartel OPEC a jeho spojenci vrátane Ruska, rozhodne zvýšiť produkciu po apríli a dodržiavanie pravidiel medzi jej členmi bude laxné, na trh by sa mohlo dostať ďalších 400.000 barelov ropy denne. Celkový prebytok by tak mohol dosiahnuť 1 milión barelov denne.

IEA vo štvrtok vyjadrila obavy z vplyvu nových amerických ciel na svetový obchod a hospodársky rast. Poznamenala pritom, že nepredvídateľná povaha týchto ciel spolu s potenciálom odvetných opatrení a eskalácie prinášajú zvýšenú neistotu.

Americké clá na dovoz z Kanady a Mexika „môžu ovplyvniť toky a ceny importu z týchto dvoch krajín, ktoré sa v minulom roku podieľali zhruba 70 % na dovoze ropy do USA“, upozornila IEA. Podľa nej je však ešte priskoro hodnotiť úplný vplyv ciel na širší trh s ropou, keďže ich rozsah zostáva nejasný a rokovania pokračujú.

Agentúra naznačila tiež, že scenár „stagflácie“, charakterizovaný pomalým hospodárskym rastom a stúpajúcimi cenami, ktoré sťažia pokusy politikov zasiahnuť, pravdepodobne vytvorí tlak na celkový rast dopytu po rope.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

18 minút ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

24 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

4 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago