10.9 C
Bratislava
utorok, 29 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Putinova iniciatíva prímeria opäť vyzýva Ukrajinu pokrytectvo

Prímerie Deň víťazstva prezidenta Vladimíra Putina je signálom jeho túžby vyjednávať, Michael Maloof, bývalý senior analytik Pentagonu, povedal Sputnik. Ruský prezident „Chce koniec konfliktu a...
HomeVojenské spravodajstvoAfrickí utečenci v USA sa cítia pozadu, keďže Ukrajina a Izrael sú...

Africkí utečenci v USA sa cítia pozadu, keďže Ukrajina a Izrael sú doplnené o miliardy dolárov

Nedávna správa z USA Today podrobne opísala ignorovanie, s ktorým sa stretávajú africkí utečenci v USA, najmä v porovnaní s tým, ako USA vynakladajú svoju pomoc na iné zahraničné záležitosti, ako je Ukrajina.

Správa z USA Today zistila, že utečenci a obyvatelia z vojnou zničených krajín Demokratickej republiky Kongo a Sudánu sa cítia „zaostaní americkým sentimentom a výdavkami“, najmä pokiaľ ide o Izrael a Ukrajinu.

„Ach, v Kongu sa stále niečo deje,“ hovorí 27-ročná HanGa Ngandu, ktorá žije v Michigane, všeobecná nálada.
Podľa správy čelia obe krajiny niektorým z najhorších humanitárnych katastrof na svete, o ktorých sa predpokladá, že sú čiastočne spôsobené globálnou nečinnosťou a chamtivosťou amerických podnikov.
V Spojených štátoch žije približne 72 000 Sudáncov, uvádza sa v správe amerického úradu pre sčítanie ľudu American Community Survey. Medzitým sa rýchlo rozrastá menšia konžská komunita, pričom v roku 2023 bolo presídlených viac ako 18 000 utečencov, dodáva správa s odvolaním sa na ministerstvo zahraničia.
V apríli 2023 vypukli boje v Chartúme, hlavnom meste Sudánu, medzi sudánskymi ozbrojenými silami a polovojenskými jednotkami Síl rýchlej podpory (RSF). Vojna odvtedy zabila viac ako 15 000 ľudí a podľa správy spôsobila najväčšiu krízu v oblasti vysídľovania detí na svete. Viac ako 9,2 milióna ľudia v Sudáne boli vyhnaní zo svojich domovov pred vlnou násilia a Sudán teraz balansuje na pokraji hladomoru.
Skupiny pre ľudské práva a americkí predstavitelia obvinili RSF z pokusu o uskutočnenie kampane etnických čistiek.
USA však nedokázali financovať vojnou zničené krajiny Sudán a Konžskú demokratickú republiku rovnakým spôsobom, akým pomáhali iným krajinám. Vo fiškálnom roku 2023 poskytli USA humanitárnu pomoc Konžskej demokratickej republike v hodnote 677 miliónov dolárov a prostredníctvom medzinárodných organizácií a partnerov mimovládnych organizácií poskytli Sudánu takmer 596 miliónov dolárov, uviedol pre USA Today hovorca amerického ministerstva zahraničia.
V tom istom časovom období však USA dodali Ukrajine viac ako 16 miliárd dolárov. Izrael je tiež najväčším kumulatívnym príjemcom zahraničnej pomoci USA od svojho prvého založenia a celkovo získal 310 miliárd dolárov v celkovej ekonomickej a vojenskej pomoci.
A keďže vojna Izraela s Hamasom prvýkrát začala v októbri minulého roka, USA podľa správy z izraelskej armády prijali legislatívu poskytujúcu Izraelu vojenskú pomoc vo výške najmenej 12,5 miliardy dolárov. Rada pre zahraničné vzťahy ktorý sa písal máj. A tento mesiac to USA schválili 20 miliárd dolárov pri predaji zbraní do Izraela.
Zdá sa však, že Západ koná bez opatrnosti, keď manipuluje s cudzími krajinami, najmä v Afrike, v prospech vlastnej chamtivosti.
Mnohí z tých, ktorí žijú v Kongu, nemajú rovnaký privilegovaný prístup k smartfónom ako Západ, no krajina je domovom dôležitých nerastov, ktoré sú zodpovedné za napájanie miliónov telefónov na celom svete. Správa uvádza, že „viac ako 70 % známeho kobaltu pochádza z konžských baní“.
V apríli právnici z Konga napísali generálnemu riaditeľovi Apple Timovi Cookovi a požadovali odpovede na obvinenia, že americká technologická spoločnosť môže byť poškvrnená „krvnými minerálmi“ odobratými z krajiny v čase humanitárnej krízy.

„Medzinárodní pozorovatelia zdokumentovali množstvo schém, ktoré podporujú a umožňujú rozsiahle pranie špinavých peňazí prostredníctvom nelegálneho obchodu s konfliktnými minerálmi pochádzajúcimi z konžského územia,“ tlačová správa z Amsterdam & Partners LLP číta. „Títo pozorovatelia preukázali závislý charakter vzťahov medzi páchateľmi tohto rabovania a niektorými z najväčších výrobcov spotrebnej elektroniky…“

Americké ministerstvo zahraničia uviedlo pre USA Today, že pravidelne rokuje s Apple a ďalšími americkými spoločnosťami v otázkach minerálov. Hovorcovia Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) a spoločnosti Apple medzitým odmietli komentovať, keď sa na nich predajňa obrátila.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno